Alexandr Porfirievič Borodin sa narodil

12.11.2013 06:04

12. novembra 1833 sa v Petrohrade narodil Alexandr Porfirievič Borodin, ruský hudobný skladateľ, chemik a lekár, člen skladateľského zoskupenia Mocná hŕstka. Zomrel 27. februára 1887 v Petrohrade.

Alexandr Borodin sa narodil v roku 1833 ako nemanželský syn gruzínského kniežaťa Luka Gedevanišviliho.

V roku 1858 ukončil lekársku fakultu a stal sa doktorom medicíny, od roku 1860 sa zaoberal vedeckou a pedagogickou činnosťou, v roku 1864 sa stal profesorom chémie na lékarskej akadémii. Ako hudobný skladateľ sa pripojil k skupine „Päťka“, známej viac ako Mocná hŕstka.

V roku 1869 začal Borodin pracovať na opere Knieža Igor, ktorú dokončili po jeho smrti Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov a Alexandr Konstantinovič Glazunov. Borodin zomrel v Petrohrade a je pochovany na Tichvinskom cintoríne v kláštore Alexandra Nevského.

Najvýznamnejším Borodinovým dielom je zrejme opera Knieža Igor, z ktorej pochádzajú aj Polovecké tance, často uvádzané ako samostatné koncertné číslo. Je autorom niekoľkých symfónií, z ktorých je najznámejšia Symfónia č.2 h mol „Bohatierska“, ďalej komorných a klavírnych skladieb. Je tiež autorom symfonickej básne V stepiach strednej Ázie.

  • opera Knieža Igor
  • Polovecké tance
  • Symfónia č. 2 h mol
  • Sláčikové kvarteto č. 2

Zdroj: wikipedia.org