Anton Pavlovič Čechov zomrel

15.07.2013 06:44

 15. júla 1904 v Badenweiler v Nemecku zomrel Anton Pavlovič Čechov, ruský lekár, spisovateľ a dramatik. Narodil sa 29. januára 1860 v Taganrogu v Rusku.

 

Vo svojej tvorbe Čechov naráža na tému tzv. „zbytočných ľudí“ - mladých talentovaných šľachticov bez zmyslu života, možnosti uplatnenia a budúcnosti. Prvým zbytočným človekom v ruskej literatúre sa stal Eugen Onegin z rovnomenného diela Alexandra Sergejeviča Puškina.

Najznámejšie Čechovove drámy sú Čajka (Чайка), Ujo Váňa (Дядя Ваня), Tri sestry (Три сестры), Višňový sad (Вишневый сад). Okrem týchto hier Čechov písal i jednoaktové hry a frašky.

Napriek tomu, že Čechov svoje hry písal ako komédie, v povedomí verejnosti zostáva skôr ako autor melancholických hier, najmä vďaka Stanislavského inscenáciám jeho hier. Čechov po premiére Troch sestier v januári 1901 napísal A. Tichonovovi: „Povedali ste, že ste nad mojimi hrami plakali. Nie ste jediný. Na to som ich však nenapísal. Stavislavskij z nich spravil sentimentálne hry. Ja som chcel niečo úplne iné. Chcel som len jednoducho a úprimne povedať: Pozrite sa sem, dívajte sa, aký zlý a nudný život vediete! Najdôležitejšie je, aby to ľudia pochopili. Keď to pochopia, budú musieť začať iný, lepší život. (...) Dovtedy však neprestanem ľuďom opakovať: Pozrite sa ako nudne a zle žijete! Nad čím tu plakať?“

Čechov nezatváral oči pred spoločenskými a rodinnými príčinami krízy identity, avšak zodpovednosť pri vytváraní vlastného života prisudzoval každému indivíduu. Avšak pri Stanislavského inscenáciách sa meštiacke publikum utápalo v slzách a súcite nad sebou samým, namiesto toho, aby sa konfrontovalo s vlastným “zlým a nudným” životom. Čechovove drámy mali úspech, napriek tomu je však Čechov dramatikom, ktorého jeho súčasníci nepochopili väčšmi než kohokoľvek iného.

Témou väčšiny jeho poviedok (napr. Nemocničná izba č. 6 a Priepasť) je život malomeštiakov v Rusku, hriech, zlo, úpadok duchovného života a spoločnosti. Cítiť v nich hlboký povzdych. V ďalších, ako sú Študent alebo Step, oslavuje Boha, svet a ľudstvo. V slovenčine vyšiel výber poviedok pod názvom O láske. Taktiež navštívil ostrov Sachalin, kde písal o živote trestancov v románe Cesta na Sachalin.

 

Dielo:

  • 1888: Ivanov; Dráma v štyroch dejstvách
  • 1896: Čajka; Komédia v štyroch dejstvách
  • 1897: Ujo Váňa; Obrazy z vidieckeho života v štyroch dejstvách
  • 1901: Tri sestry; Dráma v štyroch dejstvách
  • 1904: Višňový sad; Komédia v štyroch dejstvách

 

 

Zdroj: wikipedia.org