Boris Filan sa narodil

30.06.2013 06:38

30. júna 1949 sa v Bratislave narodil spisovateľ, textár Boris Filan. Bol dramaturgom v Slovenskej televízii a neskôr sa začal venovať len písaniu. Patrí k zakladateľom modernej slovenskej textovej tvorby, písal pre skupinu Prúdy - platňa Zvonky, zvoňte, pre skupinu Elán, Mariána Vargu a Paľa Hammela. Piesňová tvorba vyšla knižne, napr.: Túlavý psík, 69 textov, Kamalásky. Od 80. rokov sa venuje aj prozaickej tvorbe. Napísal knihu poviedok Paternoster s podtitulom Príbehy o hudbe, láske a basketbale, cestopisné knihy: Tam-tam, Nový Tam-tam a Tam-tam tri, Nočný tam-tam, Posledný tam-tam a knihy fejtónov: Pálenica, Tri opice, Ľubošova finta, Wewerka. Uplatnil sa tiež ako scenárista v televízii, je autorom scenára filmu Rabaka so skupinou Elán.

Boris Filan je autorom viacerých scenárov televíznych komédií. Autorsky pripravoval a uvádzal televíznu talk-show Gala Borisa Filana a relácie Ligapasáž a Cesta okolo seba. V rádiu OKEY mal každú nedeľu na poludnie svoju talkshow Tri opice.

Od šestnástich rokov písal texty pesničiek, neskôr hlavne pre Pavla Hammela a skupiny Prúdy a Elán, a spolu s Kamilom Peterajom patrí k zakladateľom modernej slovenskej textovej tvorby. Po obnovení spolupráce s Elánom spolupracoval na vydaní albumu Elán - Tretie oko (2003). Na nový album skupiny Elán pod názvom Anjelska daň napísal desať textov (Jedenáste prikázanie, Anjelska daň, Rockerhotel, Päť druhov ohňa či Smutný Ír).

19.októbra 2010 vyšla Filanovi vo vydavateľstve IKAR kniha Tajomstvo Budhovho úsmevu,ďalšia kniha z cestovateľskej edície "Svet gombička" ktorá hovorí o autorovej ceste po ostrove Srí Lanka. Najbližšie Borisovi Filanovi vo vydavateľstve Slovart vyjde kniha Rozhovor Majstra s hlúpym žiakom ktorá si bonmotmi a anekdotami uťahuje zo všetkého vážneho. Treťou knihou v cestovateľskej edícii Svet gombička vo vydavateľstve IKAR bude titul Vodka,duša,kaviár ktorý bude hovoriť o plavbe po ruskej rieke Volga.Do cestovateľskej edície Svet gombička chystá Boris Filan ešte dve knihy Kde sa Čína začína o cestovateľských zážitkoch z Číny a ako zatiaľ poslednú knihu pripravuje z potuliek po Slovensku a Česku.Chystá aj tretiu knihu o Bratislave s pracovným názvom Bratislavská trojka.

V Slovenskom rozhlase Boris Filan uvádza publicisticko-úsmevnú reláciu s názvom Pálenica.

 

 

Zdroj: wikipedia.org