Brit má Warholovu kresbu, kúpil ju za tri libry

19.07.2012 08:45

Dielo slávneho Andyho Warhola kúpil anglický obchodník na blšom trhu v Las Vegas. Má hodnotu 1,3 milióna libier (asi 1,56 milióna eur).

Portrét chlapca na farebnom pozadí od Andyho Warhola(Foto: telegraph.co.uk)

 

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - Anglický obchodník Andy Field po prvý raz ukázal svetu originálnu kresbu slávneho Andyho Warhola, ktorú kúpil na blšom trhu v Las Vegas v roku 2010 za tri libry. Kresba z 30. rokov minulého storočia bola ukrytá v hŕbe umeleckých predmetov.

Podľa oficiálnych odhadov má dielo hodnotu 1,3 milióna libier (približne 1,56 milióna eur). Anglický obchodník však tvrdí, že jeho hodnota by mohla byť až desaťkrát vyššia. Podľa britského denníka The Sun slávny umelec vytvoril kresbu, keď mal desať alebo 11 rokov.

Field sa vzácnu kresbu napriek jej vysokej hodnote nechystá predať. Chce ju vystaviť, aby ju mohli obdivovať aj iní. "Je to neuveriteľne dôležité dielo. Posúva zrodenie Pop Artu o dve desaťročia dozadu. Ukazuje, že Warhol robil takýto druh umenia už v omnoho skoršom veku," povedal obchodník o portréte chlapca na farebnom pozadí, vytvorenom zo žltých, oranžových a zelených štvorcov.

Podľa denníka The Sun je osobou na obrázku spevák z 30. rokov minulého storočia Rudy Vallee. Predajca vzácneho diela na americkom trhu s použitými vecami povedal Fieldovi, že jeho teta sa o Warhola v mladšom veku starala. Brit sa neskôr snažil predajcu vyhľadať, pretože chcel o kresbe zistiť viac, no nepodarilo sa mu to.

Warholov obraz Campbell's Soup Can sa v roku 2010 predal za 5,6 milióna libier a jeho dielo Lemon Marilyn získal jeho majiteľ v roku 2007 za 17,5 milióna libier. Celkovo najdrahšie predané dielo tohto popartového umelca na aukcii je Green Car Crash (Green Burning Car I), ktoré Christie's vydražila za 71,7 milióna dolárov.

 

Zdroj:

Autor: SITA, 2. apríla 2012 17:08

https://www.webnoviny.sk/kultura/brit-ma-warholovu-kresbu-kupil-ju-za/484683-clanok.html?from=section_article