Carl Maria von Weber sa narodil

18.11.2013 07:16

18. novembra 1786 sa v Eutine v Nemecku narodil Carl Maria von Weber, jeden z najvýznamnejších tvorcov nemeckej romantickej opery, veľmi hodnotný kritik a známy klavirista. Ako dirigent experimentoval s novým rozsadením hráčov v orchestri. Zomrel 5. júna 1826 v Londýne.

Carl Maria von Weber má významné miesto v dejinách hudby. Bol jedným zo skladateľov, ktorí stáli pri zrode romantizmu a určovali jeho ďalší smer. Weber priniesol zmeny v inštrumentácií a zvuku orchestra - oproti predchodcom využíval hlavne viac lesné rohy a vysoké tóny klarinetu. Jeho novum v tejto oblasti neskôr ocenili aj takí majstri orchestrácie, akými boli Berlioz a Debussy. Významný je aj jeho prínos v opernej tvorbe - predovšetkým vďaka voľbe námetov a ich hudobnému stvárneniu sa stal zakladateľom národnej romantickej opery. Nadväzovali na neho mnohí skladatelia orientovaní na národnú tvorbu ako Smetana, Glinka a Wagner. Ten Webera obdivoval a považoval ho za jedného z najväčších nemeckých skladateľov.

Najvýznamenjším Weberovým dielom je opera Čarostrelec, ktorá sa pravidelne uvádza na svetových operných scénach. V nemecky hovoriacich krajinách možno zazrieť aj opery Euryanthe a Oberon. Najvýznamnejšími orchestrálnými skladbami sú dva klarinetové koncerty, ktoré patria do základného repertoáru. Weber napísal viacero koncertov a koncertných diel pre klavír, ktoré boli známe v 19. storočí, väčšina sa však dnes ocitla v zabudnutí. Najvýznamnejšie dielo z tejto oblasti je Koncertný kus f-mol, ktorý je sporadicky uvádzaný i v dnešnej dobe. Z diel pre sólový klavír je známe Vyzvanie do tanca. V 20. storočí boli ale niektoré jeho sonáty nahraté významnými klaviristami.

 

Klavírna tvorba

    Vyzvanie do tanca

Komorná tvorba

    Klarinetové kvinteto

Koncerty

    Klarinetový koncert č. 1 f-mol, Op. 73

    Klarinetový koncert č. 2 Es-dur, Op. 74

    Fagotový koncert Es-dur, Op. 75

    Koncertný kus pre klavír a orchester f-mol, Op. 79

Symfónie

    Symfónia č. 1

Opera

    Čarostrelec, Op. 77

    Euryanthe, Op. 81

    Oberon

Zdroj: wikipedia.org