Dezider „Dežo“ Ursiny sa narodil

04.10.2013 06:47

4. októbra 1947 sa narodil Dezider „Dežo“ Ursiny, popredný slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ, spevák a textár. Profesionálne sa venoval filmovej tvorbe, kde sa uplatnil ako autor filmovej hudby, dramaturg, režisér, autor námetov a scenárista. Gro jeho hudobnej kariéry je úzko späté s básnikom a svojím dvorným textárom Ivanom Štrpkom, s ktorým spolupracoval na jedenástich štúdiových albumoch. Zomrel 2. mája 1995.

V roku 1989 Dežovi Ursinymu diagnostikovali rakovinu jazyka, koncom roka absolvoval operáciu. V roku 1991 bol autorom námetu, scenára a režisérom celovečerného filmu s názvom O rakovine a nádeji, a nahral dvojalbum Ten istý tanec, na ktorom sa Ursiny po prvýkrát predstavil aj ako textár.

V rokoch 1992 a 1994 Ursiny nakrútil dva filmy: Dom matky Terezy a Obrázky z výletu za plot blázinca. Vo februári v roku 1995 začal spolupracovať s Ivanom Brachtlom na celovečernom dokumentárnom filme Interrupcia, eutanázia, trest smrti, samovražda, ktorý nedokončil. Film neskôr vyšiel pod názvom Času je málo a voda stúpa.

Dežo Ursiny zomrel 2. mája 1995 vo svojom byte v Bratislave-Dúbravke. Pohreb mal o tri dni neskôr v bratislavskom krematóriu.

V decembri v roku 2008 bol na MFF v Bratislave premietnutý film režiséra Petra Krištúfka s názvom Momentky. Vystúpili v ňom Ursinyho manželka Soňa, sestra Elena, priateľka Zdenka Krejčová, Fedor Frešo, Marián Varga, Juraj Lihosit, Oskar Rózsa, Andrej Šeban, textár Ivan Štrpka, objavili sa v ňom aj jeho dvaja synovia Jakub a Liubo, jeho dcéra Markéta však vo filme nevystupuje. V dokumente sú zvečnené spomienky na Deža Ursinyho. Cez výpovede blízkych je vo filme popísaný Dežov príbeh od vzniku kapiel The Beatmen a The Soulmen, Provisorium, cez populárny muzikál Neberte nám princeznú až po začiatok 90. rokov, teda obdobie, v ktorom prehral svoj boj s ťažkou chorobou.

 

Zdroj: wikipedia.org