Edvard Hagerup Grieg sa narodil

15.06.2013 06:58

15. júna 1843 sa narodil Edvard Hagerup Grieg, významný nórsky hudobný skladateľ. Zomrel 4. septembra 1907.

Narodil sa a väčšinu života prežil v Bergene, jeho otec však bol Škót. Grieg študoval na konzervatóriu v nemeckom Lipsku a neskôr u dánskeho skladateľa Nielsa W. Gadea. Jeho dielo zaujalo napríklad skladateľa Franza Lista, s ktorým sa niekoľkokrát stretol a písali si.

Griegova hudba vychádza z národných tradícií Nórska a predovšetkým čerpá z nórskej ľudovej hudby. Bol veľkým romantikom, čo je poznať z každej jeho skladby, z ktorej vyviera láska k vlasti a láska k prírode. Napriek tomu, že nevytvoril žiadne rozsiahle dielo, ako napríklad operu alebo symfóniu, v oblasti drobných prác komornej hudby predstavuje výnimočný prínos. Dnes je však často nespravodlivo v zabudnutí, aj keď niektoré jeho skladby, ako napríklad In the hall of mountain king (V sieni jaskynného kráľa) a Morning (Ráno), sú veľmi často hrané a radia sa do zlatého fondu klasickej hudby.

Najväčšej obľube sa Grieg tešil u Nórov, ktorí ho veľmi uznávali a ktorým bola jeho hudba najbližšia. Keď v roku 1907 zomrel, vystrojili mu majestátny pohreb, na ktorom sa zúčastnili tisíce ľudí. Dnes je jeho popol, spoločne s popolom jeho ženy, uložený v skale blízko jeho domu.

 

Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria:

  •     Koncert pre klavír a orchester a-mol
  •     Orchestrálne suity Peer Gynt založené na scénickej hudbe k hre Henrika Ibsena
  •     Holbergova Suita pre sláčikový orchester
  •     Lyrické kusy pre klavír (10 zošitov)
  •     Sláčikový kvartet g-moll
  •     úpravy nórskych ľudových piesní pre štvorručný klavír

 

Zdroj: wikipedia.org