Greg Bear sa narodil

20.08.2013 07:40

20. augusta 1951 sa narodil Greg Bear, americký spisovateľ vedeckej fantastiky. Jeho práca pokrýva témy galaktických konfliktov (Forge of God séria), umelé svety (séria Eon) a zrýchlenej evolúcie (Blood Music, Darwin's Radio a Darwin's Children). Je to adoptovaný syn Poula Andersona.

Rozsah a vedeckosť jeho práce ho zaraďuje do kategórie autorov hard science fiction. Stále však existujú otázky okolo vedeckých základov jeho prác. Jedna z nich je či baktéria v Blood Music (v češtine „Hudba krve“) môže spracovať dosť informácií na to aby si uvedomila sama seba. Možno jediná baktéria môže mať schopnosť spracovávať informácie a ak sa zoskupia do kolónií potom sa môže objaviť vedomie.

The Forge of God voľne používa teóriu Gaia spôsobom, ktorý je prinajmenšom pre niektorých vedcov diskutabilný. Neo-Darwinisti ako Richard Dawkins sa môžu pýtať, či nejde o porušenie základných hypotéz tejto teórie. Najnovšie práce ako Darwin's Radio a Darwin's Children dvojica románov, ktoré sa zaoberajú účinkom zvláštnej choroby, ktorá sa objavila, aby riadila evolučné procesy, sa priamo dotýkajú známych faktov z molekulárnej biológie virusov a evolúcie. Pokiaľ sú rozohrávané niektoré skutočne špekulatívne myšlienky (nakoniec sa skutočne ukážu ako fikcie), postupne sa dostaneme precíznou cestou až za hranice týchto vedných odborov tak, že román Darwin's Radio získal uznanie aj vo vedeckom časopise Nature.

Pokiaľ väčšina Bearových prác patrí do vedeckej fantastiky, dve z jeho skorších prác, The Infinity Concerto a The Serpent Mage sú čistá fantasy.

Zdroj: wikipedia.org