Jaromír Nohavica sa narodil

07.06.2013 07:38

7. júna 1953 sa v Ostrave narodil Jaromír Nohavica, český folkový spevák, textár, skladateľ, gitarista a hráč na heligónku.

V hudobnej oblasti sa preslávil textom "Lásko, voníš deštěm" (v origináli „She's Gone“ od skupiny Black Sabbath) pre Mariu Rottrovú. Ako pesničkár - sólový spevák si získaval svoje publikum hlavne koncertami v kluboch. Jeho prvé skladby sa šírili medzi jeho obdivovateľmi pomocou amatérskych nahrávok jeho koncertov na magnetofónových páskach. Napriek tomu, že mu v tom období nevyšla žiadna platňa a pre vtedajší česko-slovenský rozhlas a televíziu bol takmer tabu, získaval si stále väčšiu a väčšiu popularitu. Jeho radenie medzi elitných českých folkových pesničkárov sa začalo počas festivalu Folkový kolotoč v Porube v marci 1982, kde okrem iného zaspieval svoj preklad textu piesne od ruského pesničkára Bulata Okudžavu „Stretnutie s Puškinom“ a vlastnú, dnes sa už dá povedať, že zľudovenú pieseň „Když mě brali za vojáka“. Spolupracoval s menej významnými regionálnymi kapelami ale tiež napr. zo skupinou Čechomor. Nohavica spieva jednak vlastné pesničky a tiež preklady ruských piesní Vysockého alebo Okudžavy. Okrem pesničkárskej tvorby prekladá Mozartove opery do češtiny. V roku 2006 obdržal za český preklad opery Cosi fan tutte Cenu Sazky a Divadelních novin. V roku 2007 preložil operu Don Giovanni. Vo februári 2008 bol vydaný album Ikarus, ktorý bol nahraný na ôsmich koncertoch v Ostrave v januári 2008.

 

Prvá LP platňa Darmoděj mu vyšla pomerne neskoro, až v roku 1988. S elektrifikovanou sprievodnou kapelou spieval prvýkrát na koncertnej platni Jaromír Nohavica a Kapela: Koncert (1998). Postupne sa stal jedným z najpopulárnejších českých spevákov a v roku 2004 získal aj niekoľko ocenení. Časopis Rock & pop vyhodnotil Nohavicove Divné století ako najlepší český hudobný album od roku 1989. Akadémia populárnej hudby zaradila pri vyhlasovaní výsledkov ceny Anděl 2003 Nohavicu do Siene slávy a bol nominovaný v dvoch ďalších kategóriách.

 

 

Zdroj: wikipedia.org