Jim Morrison sa narodil

03.07.2013 06:20

3. júla 1971 sa v Paríži narodil Jim Morrison vlastným menom James Douglas Morrison, básnik a spevák skupiny The Doors. Je považovaný za jedného z najcharizmatickejších, najoriginálnejších frontmanov hudobnej skupiny ktorý svojim vystupovaním ovplyvnil životný štýl a správanie mnohých rockových hudobníkov. Bol aj autorom niekoľkých básnických zbierok, krátkeho dokumentárneho filmu a aj troch hudobných videoklipov („The Unknown Soldier“, „Moonlight Drive“, a „People are Strange“). Morrison zomrel v Paríži vo veku 27 rokov. Zomrel 8. decembra 1943 v Melbourne na Floride.

Jim Morrison a Ray Manzarek stáli pri vzniku americkej rockovej skupiny Doors v roku 1965 v Los Angeles Obsadenie:

    Jim Morrison - spev,

    Ray Manzarek - Klavesy, spev,

    Robbie Krieger - gitara, spev,

    John Densmore - bicie, spev.

 

Meno skupiny sa odvolávalo na anglického básnika Williama Blakea (dvere medzi známym a neznámym) a spisovateľa Aldousa Huxleyho (brány vnímania). Skupina hľadala dvere do neznámeho a brány vnímania v drogách (mescalin, methedrin, LSD); v textoch sa objavovali motívy hrôzy, násilia, sexu, vzbury, zániku, smrti.

Skupina debutovala v Hollywoode v klube London Fog Club, prvé LP (The Doors) vydala počiatkom 1967. Doska im priniesla veľký úspech a ihneď ich včlenila do americkej rockovej špičky. Kriegerova skladba „Light My Fire“ vyšla v skrátenej verzii ako singel a získala 1. miesto v amerických rebríčkoch, ďalším hitom číslo jeden bol „Hello, I Love You“, zo záverečného obdobia uspel zvláštny titul „Riders On The Storm“. Vrchol úspechu dosiahla skupina okolo roku 1969 (koncert v Madison Square Garden v New York City za honorár 120 000 dolárov); LP dosahovali miliónových nákladov.

Vystúpenia skupiny boli v niektorých amerických štátoch zakazované pre agresivitu, obscénnosť a pod. (Liga pre slušnosť usporiadala 1969 proti Doors manifestáciu so 30 000 účastníkmi), čo skupine prinieslo v určitých vrstvách mládeže a v undergroundovom prostredí zvýšený rešpekt.

Skupina Doors patrila k najrozpornejším na rockovej scéne. Na jednej strane stály nezodpovedný prístup k životu, nedokonalosť hudobnej stránky prejavu, na druhej trvalý odpor k tzv. americkému spôsobu života, priekopnícke uplatnenie princípu epického divadla a iné. Dávno po svojom zániku sa Doors stali jednou z inšpirácií novej vlny.

 

 

 

Zdroj: wikipedia.org