Johann Bernhard Fischer von Erlach sa narodil

20.07.2013 07:11

20. júla 1656 sa v Grazi v Rakúsku narodil Johann Bernhard Fischer von Erlach (od roku 1696 písaný s prívlastkom "von Erlach"), pravdepodobne najvplyvnejší rakúsky architekt barokovej éry; otec architekta Josepha Emanuela Fishera von Erlach. Zomrel 5. apríla 1723 vo Viedni.

Študoval u svojho otca, vidieckeho remeselníka, a neskôr ako 16-ročný pokračoval v štúdiu v Ríme. Nasledujúcich 16 rokov strávil v Taliansku - v Ríme sa pripojil k dielni svojho rakúskeho priateľa Johanna Paula Schora a veľkého Giana Lorenza Berniniho, ktorý mu poskytol množstvo príležitostí, aby mohol študovať antické aj moderné sochárstvo a architektúru, a neskôr sa presťahoval do Neapolu. Do Rakúska sa vrátil až v roku 1687, kedy bol uvedený ako módny a vyhľadávaný architekt. Získal množstvo objednávok, ktoré prichádzali tak od kráľovskej rodiny, ako aj od najvyšších vrstiev aristrokracie. Jeho porozumenie pre barokovú architektúru mu v roku 1687 zabezpečilo kľúčovú pozíciu dvorného architekta, ktorú si udržal počas vlády troch cisárov.

Dielo:

• Zámok Schönbrunn, Viedeň