JUDr. Vladimír Sýkora - Peter Zvon zomrel

19.10.2013 06:29

19. októbra 1942 v Bratislave zomrel JUDr. Vladimír Sýkora (pseudonymy Juraj Valach, Peter Zvon), významný slovenský dramatik, divadelný kritik a režisér. Narodil sa 9. január 1913 v Chrudimi.

Narodil sa v rodine štátneho úradníka. Vyrastal na Slovensku, kam po vzniku Česko-Slovenska prišiel jeho otec Čeněk Sýkora. Ľudovú školu absolvoval v Bratislave a gymnázium pre problémy s prospechom dokončil v Zlatých Moravciach v roku 1932. Po ukončení gymnázia začal študovať právo v Prahe, no po zatvorení českých vysokých škôl štúdium dokončil v Bratislave. Po ukončení vysokej školy sa zamestnal ako právnik vo Všeobecnej úverovej banke, neskôr pracoval v Tatrabanke ako vedúci jej právneho oddelenia. Zomrel na týfus vo veku 29 rokov.

Od roku 1940 začal písať do časopisu Elán divadelné kritiky pod menom Juraj Valach. Svojimi kritikami a referátmi sa dostal medzi popredných slovenských divadelných kritikov. Jeho referáty vyšli aj knižne pod názvom Divadelné články a kritiky. V tom istom roku ako Peter Zvon tiež napísal svoju prvú divadelnú hru, ktorú nazval Tanec nad plačom. Bola to jemná komédia, v ktorej autor podal konfrontáciu starého a nového sveta, priblíženú aj tým, že sa v texte strieda próza - nová doba, s veršami – stará doba. Hra je kritikou vtedajšej spoločnosti – kultúry, politiky i spoločenského života. Jeho druhá divadelná hra Vdálená země je komédiou, ktorej dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny na opustenom ostrove. Aj v tejto hre sa strieda próza s veršom. Rok 1940 bol pre neho významný aj tým, že si v tomto roku vzal za manželku herečku Činohry SND Oľgu Kadancovú.

 

Dielo:

  • 1940 - Tanec nad plačom, komédia
  • 1945 - Vzdálená země, komédia
  • 1948 - Divadelné články a kritiky, výber referátov a kritík

Zdroj: wikipedia.org