Karl Adolph Gjellerup sa narodil

02.06.2013 06:24

2. júna 1857 sa narodil Karl Adolph Gjellerup, dánsky básnik, prozaik a dramatik, ktorý v roku 1917 získal Nobelovu cenu za literatúru (spolu s ďalším Dánom Henrikom Pontoppidanom). Používal pseudonym Epigonos. Zomrel 13. októbra 1919.

Gjellerup pochádzal z rodiny pastora a vyštudoval teologii. Kňazom sa však nikdy nestal a už na fakulte prejavoval dosť slobodomyselné názory. Záujem o náboženske otázky ho potom priviedol k podrobnejšiemu štúdiu budhizmu a následne k východnym myšlienkovým prúdom a k mystike. Popri indických vplyvov sa v jeho literárnom diele prejavilo taktiež programove spriaznenie s novoromantizmom. Od roku 1892 žil v Nemecku a písal tiež v nemčine.

 

Jeho eklektické a k filozofickej reflexi tiahnuce dielo sa vyznačuje jasným ale chladným tónom, je značne vykonštruované a málo umelecky životné. Gjellerup síce získal v roku 1917 Nobelovu cenu za literatúru „… za bohatú a mnohostrannú poéziu inšpirovanú vznešenými ideálmi“ (citácia zo zdôvodnenia Švédskej akadémie), upadol však veľmi rychlo do zapomenutia. Jedná sa tak o diskutabilnú Nobelovú cenu.

 

Zdroj: wikipedia.org