Kryštof Dientzenhofer zomrel

20.06.2013 07:35

20. júna 1722 v Prahe zomrel Kryštof Dientzenhofer, český barokový architekt a staviteľ nemeckého pôvodu, predstaviteľ vrcholného baroka; otec českého architekta Kiliána Ignáca Dientzenhofera. Narodil sa 7. júla 1655 v Guggenhofe v Bavorsku.

Pochádzal z hornobavorskej staviteľskej rodiny - bol prostredným z piatich bratov, ktorí sa všetci stali významnými staviteľmi. Vyučil sa za murára a v roku 1677 sa presťahoval do Čiech. V roku 1689 dostal povolenie prevádzkovať staviteľskú činnosť; v tejto dobe už pracoval spoločne s A. Leuthnerom na stavbe zámku v Ostrove pri Karlových Varoch. V roku 1698 začal pôsobiť v Chebe, neskôr staval dvor zámku v Hamrníkoch alebo kostol sv. Kláry v Chebe. O dvadsať rokov neskôr začal samostatne budovať i v Prahe.

Jeho najvýznamnejšími stavbami sú kaplnka Zjavenia Pána v Smiřiciach, kostol svätého Mikuláša v Prahe na Malej Strane, kláštorný kostol svätej Markéty v břevnovskom kláštore a kostol svätej Kláry v Chebe. Ako architekt a staviteľ sa podieľal na mnohých ďalších barokových stavbách v Čechách. Pôsobil tiež ako pevnostný staviteľ v Chebe a Praze, a ako kláštorný staviteľ Břevnovsko-Broumovského kláštora.

Stavby v Prahe:

•     Loreta
  •     Šternberský palác (pravdepodobne podľa návrhu Giovanni Battistu Alliprandiho)
  •     Dom „U bílé kuželky“
  •     Břevnovský kláštor
  •     bývalý kláštor voršiliek pri chráme sv. Jana Nepomuckého