Ľubomír Feldek vydal výber zo svojich textov

01.10.2011 20:57

Kniha pod názvom Keď vládzeš ísť, aj keď musíš nadísť je už v predaji. Ide o výber spisovateľových textov z rôznych periodík.


Ide o výber z jeho textov uverejňovaných v rôznych periodikách.
Prvú časť knihy tvorí cyklus V Prahe u Feldekovcov, v druhej časti O slovách sú texty publikované v denníku Pravda.
Tretia časť Dnes píše je nazvaná podľa rubriky v denníku Sme.
Posledná časť On the Road obsahuje texty z motoristického časopisu. Ilustroval ju Jozef Danglár.
Ľubomír Feldek je všestranným prozaikom, dramatikom, básnikom a prekladateľom. Medzi jeho najznámejšie prozaické diela patrí Van Stiphout, Moja žena Oľga a nekonečno, Jediný slaný domov či Lekárnička zamilovaných.
Básnickou tvorbou sa zaraďuje medzi konkretistov. Je uznávaným prekladateľom - má na konte početné preklady Shakespearových hier i jeho Sonetov. Špeciálne darčekové vydanie vyšlo v roku 2009 pod názvom Tri tragédie.Autor: SITA, 29. septembra 2011 13:34
Zdroj: https://www.webnoviny.sk/kultura/lubomir-feldek-vydal-vyber-zo-svojich/409516-clanok.html
 

Nvota a Feldek prinášajú novú Zimnú rozprávku


V novej inscenácii Zimnej rozprávky od Williama Shakespeara hrajú Marcel Ochránek, Martin Mňahončák, Andrea Kiráľová, Přemysl Boublík a ďalší.


Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Bratislavská Nová scéna uvedie romancu Zimná rozprávka Williama Shakespeara v sobotu 19. júna. Bude to nielen premiéra novej inscenácie v réžii Juraja Nvotu, ale aj nového prekladu od Ľubomíra Feldeka. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal Juraj Nvota, ktorý po prvý raz hosťuje na Novej scéne, je rád, že divadlo mu neponúklo spoluprácu podmienenú konkrétnou hrou, ale dohodli sa na vhodnom titule – Zimnej rozprávke. V romantickej komédii zaznie aj niekoľko nových piesní z pera Ľubomíra Feldeka, okrem nich niektoré časti textov zhudobnili. Dramaturgom predstavenia je Svetozár Sprušanský, o hudbu sa postarala Silvia Michalidesová, o scénu a kostýmy Linda Tublerová, o choreografiu Silvia Beláková a za hudobné naštudovanie je zodpovedný Ľubomír Dolný.
V úvode Zimnej rozprávky prichádza český kráľ Polixenes v podaní Martina Mňahončáka na návštevu k sicílskemu kráľovi Leontesovi, ktorého stvárni Marcel Ochránek. Ten začne žiarliť na svoju manželku Hermionu (Andrea Kiráľová) a uvrhne ju do väzenia. Polixenes unikne pred jeho hnevom. Kráľovná Hermiona vo väzení porodí dievčatko, ale Leontes prikáže pohodiť ho na opustené miesto. Princezná Perdita (Andrea Kiráľová) však nezahynie a vychovajú ju pastieri. Čas plynie a začína sa spĺňať veštba, že kráľ Leontes zostane bez dediča. Osud chce, že do krásnej a múdrej Perdity sa zaľúbi Polixenov syn Florizel (Přemysl Boublík) a proti otcovej vôli sa s ňou chce oženiť. Ujdú na dvor sicílskeho kráľa, kde zistia, že Perdita je princezná a vezmú sa. Zjaví sa Hermiona, ktorú všetci pokladali za mŕtvu. Zimná rozprávka je dramatická romanca, ale aj tajomstvom a poéziou opradená legenda, či skôr rozprávková hra s pesničkami.


Autor: Jozef Poláček, 17. júna 2010 17:05
Zdroj: https://www.webnoviny.sk/slovensko/nvota-a-feldek-prinasaju-novu-zimnu/163722-clanok.html