Marek Brezovský zomrel

22.06.2013 07:48

22. júna 1994 zomrel v Bratislave Marek Brezovský, slovenský hudobný skladateľ, klavirista a poslucháč VŠMU v Bratislave. Zomrel ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Bol mimoriadne talentovaný a patril medzi najpozoruhodnejšie hudobné talenty za posledných dvadsať rokov na Slovensku. Narodil sa 15. apríla 1974 v Bratislave.

Hudba bola jeho najdôležitejším životným cieľom. Už počas štúdia na bratislavskom konzervatóriu založil Súbor súčasnej hudby, v ktorom on sám pôsobil ako klavirista a komponoval klasické hudobné diela pre tento súbor. Tak vznikli diela ako napr. Miniatúra pre sláčikový orchester. Založil aj skupinu Art M trio, ktorej pôvodná zostava bola Marek Brezovský - klávesy a spev, Oskar Rózsa - basgitara a Michal Kresťanko - bicie. V tomto období vznikli mnohé piesne a diela, ktoré sú z časti zachytené aj na CD - Hrana, na dvojalbume s názvom Chcem byť sám a na CD pod názvom Chamber Music.

Okrem tejto tvorby skomponoval hudbu napríklad k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova Čajka a mnoho ďalších, ktoré boli odvysielané v rozhlase a v televízii, kde klavírny part hral vždy on sám. Jedným z jeho najbližších spolupracovníkov a priateľov bol Oskar Rózsa, ktorý ako za dirigentským pultom, klavírom či s basgitarou v ruke, mu posmrtne produkoval album Hrana.

 

Zdroj: wikipedia.org