Noc literatúry Banská Bzstrica, Bratislava

07.05.2011 09:07

 Banskobystrická noc literatúry bude 11.mája

Svetová literatúra v podaní známych osobností spoločenského a umeleckého života odznie v Banskej Bystrici v stredu 11.mája, podobne ako v ďalších európskych mestách. Paralelne sa budú čítať literárne texty v 11 historických budovách v centre mesta pod Urpínom.

Na všetkých vybraných miestach ich budete môcť počuť od 17:30 do 23:00 hod. v pravidelných tridsať minútových intervaloch. Od 16:30 na Námestí SNP bude znieť aj francúzska hudba v podaní slovenskej kapely Pas de pitié. Vstup pre záujemcov je všade voľný.

Projekt „Noc literatúry” vycháza z predpokladu, že literatúra je jedinečným tvorčím médiom zachytávajúcim zásadný dialóg medzi hlasmi jednotlivcov a hodnotami spoločnosti, v ktorej žijíú. Je nástrojom vzájomného porozumenia a kulturnej výmeny, napomáhá odstraňovať komunikačné bariéry. Pod názvom „Európou medzi riadkami s Generali Slovensko” sa tento projekt uskutočňuje aj u nás.

Vďaka spolupráci českých centier a európskych inštitútov, ktoré sú združené v organizácii EUNIC, budú v uliciach európskych miest už po piaty krát známe osobnosti verejne čítať súčasnú literatúru. Noc literatúry 2011 bude v Banskej Bystrici v rovnaký deň, ako v Bratislave a Žiline. Všetky tri mestá budú navzájom previazané výberom textov. V jeden deň a v tú istú hodinu sa čítajú rovnaké literárne diela.

Banskobystrickí poslucháči a diváci tak behom literárnej noci môžu byť posupne na Námestí SNP na historickej Radnici (číta Peter Gogola), oproti na úrade BBSK (Ladislav Topoľský), vedľa na Biskupskom úrade (Mons.Rudolf Baláž), v Beniczkého dome (Lucia Hurajová) a v Štátnych lesoch (Juraj Jamrich). Ďalej aj v Bethlenovom dome na Dolnej (Pavol Janíček), v Národnom dome (Ivan Palúch), na Námestí Š. Moysesa v Matejovom dome (Jozef Karvaš) a Pretóriu (Maja Danadová), na Lazovnej v Mýtnom dome Divadla z Pasáže (Pišta Rybár), v Pamätníku SNP (Michal Ďuriš).

Toto zaujímavé podujatie sa v Banskej Bystrici koná v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a pod záštitou primátora mesta Petra Gogolu.

4. Máj 2011

Zdroj: www.bystricoviny.sk/spravy/banskobystricka-noc-literatury-bude-11maja

 

Noc literatúry bude tento rok v znamení jedenástky - Bratislava

Nad literárnym maratónom Noc literatúry 2011 prevzala záštitu starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Tatiana Rosová.


BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - V stredu 11. mája si záujemcovia budú môcť vypočuť 11 úryvkov svetových diel na 11 miestach v Starom Meste od 17:30 do 23:00. Čítať budú 11 slovenskí umelci, ktorí hostí zavedú na atraktívne, ale aj bežne neprístupné, či verejnosti neznáme miesta. Svetové diela privíta zastrešené átrium študentov teológie tzv. Aloisianum, kryt civilnej ochrany, stanica mestskej polície v Jurenákovom paláci či historická budova Slovenskej pošty.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca mestskej časti Tomáš Halán. Nad literárnym maratónom Noc literatúry 2011 prevzala záštitu starostka mestskej časti Staré Mesto Tatiana Rosová.

Každý návštevník si môže zvoliť svoje vlastné poradie, v akom jednotlivé čítania navštívi, alebo sa môže riadiť mapkou v skladačke Noci literatúry, ktorá ho bude navigovať vždy na najbližšie ďalšie miesto a do ktorej si na každom navštívenom mieste môže urobiť pečiatku. Ak získa všetkých jedenásť pečiatok, bude zaradený do žrebovania o knižné tituly.

Každé čítanie trvá 15 minút a ďalších 15 minút je určených na presun na nasledujúce miesto. Každá ukážka na Noci literatúry preto zaznie jedenásťkrát. Vstup je bezplatný. Počas Noci literatúry zaznejú diela z Rumunska, Veľkej Británie, Bulharska, Francúzska, Českej republiky, Portugalska, Rakúska, Maďarska, Nemecka, Holandska a Poľska.

Literárny maratón Noc literatúry 2011 s podtitulom keby niečo...Európou medzi riadkami s Generali Slovensko pripraví České centrum v spolupráci so združením EUNIC v tejto podobe aj v Žiline, Banskej Bystrici a v knižniciach na východnom Slovensku. V EUNIC formáte - kde sa spojili sily zahraničných kultúrnych inštitútov - je Noc literatúry okrem Bratislavy pripravená aj v iných európskych metropolách, ako napríklad vo Viedni, Prahe, Londýne, Budapešti a Dubline.

Minulý ročník bratislavskej Noci literatúry priniesol desať ukážok európskej literatúry. „Projekt Noc literatúry je pre nás príkladom, ako šíriť dobré meno a prostredníctvom kultúry sa zviditeľniť v iných krajinách,“ povedala Rosová.

Autor: SITA, 4. mája 2011 15:01

Zdroj: www.webnoviny.sk/kultura/noc-literatury-bude-tento-rok-v-znamen/343487-clanok.html