Oscar Wilde sa narodil

16.10.2013 07:08

16. októbra 1854 sa v Dubline narodil Oscar Wilde, celým menom Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde, írsky dramatik, prozaik a básnik írskeho pôvodu. Rôzne literárne formy písal už v 80. rokoch 19. storočia, ale až v 90. rokoch sa stal jedným z najslávnejších londýnskych autorov divadelných hier. Dnes je známy aj vďaka svojim epigramom, divadelným hrám a okolnostiam jeho uväznenia, po ktorom nasledovalo jeho predčasné úmrtie. Zomrel 30. novembra 1900 v Paríži.

Wildeovi rodičia boli úspešní Dublinskí intelektuáli a ich syn tiež čoskoro prejavil svoju inteligenciu plynulou francúzštinou a nemčinou. Na univerzite Wilde čítal rímsku a grécku históriu a filozofiu a sám je známy svojou angažovanosťou pre filozofiu estetizmu, pri ktorej zrode stáli dvaja z jeho tútorov, Walter Pater a John Ruskin.

Zaujímal sa o rímskokatolícku cirkev, na ktorú na smrteľnej posteli konvertoval.

Po univerzite sa Wilde presťahoval do Londýna, kde sa dostal do exkluzívnych kultúrnych a spoločenských kruhov. Ako predstaviteľ estetizmu sa podieľal na niekoľkých literárnych aktivitách: publikoval zbierku básní, prednášal v USA a Kanade, neskôr sa vrátil do Londýna, kde pôsobil ako žurnalista. Vďaka svojmu uštipačnému humoru, farebnému oblečeniu a zdobenému vyjadrovaniu sa Wilde stal jednou z najznámejších osobností svojej doby.

Zdroj: wikipedia.org