Pomaľované vtáča vychádza konečne aj v slovenskom preklade

17.02.2012 20:23

Pre nositeľa Pulitzerovej ceny Richarda Klugera je to jedna z najsilnejších kníh.

Foto: ikar.sk

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) - Do kníhkupectiev sa v najbližších dňoch dostane kniha Pomaľované vtáča poľsko-amerického spisovateľa Jerzyho Kosinského. Ide o jeden z najkontroverznejších románov 20. storočia, ktorý sa konečne dostal aj do slovenského prekladu. „Výnimočná, doslova ohromujúca, jedna z najsilnejších kníh, aké som kedy čítal,“ povedal nositeľ Pulitzerovej ceny Richard Kluger.

V jeseni roku 1939 rodičia v nemenovanej krajine v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, aby ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek.

Nevinný naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť. Odpovede a ochranu nachádza postupne v primitívnych kultoch, u Boha, Diabla, v nacizme aj komunizme, až napokon stratí nielen všetky ideály, ale aj nevinnosť. K tomu všetkému ho ženie najsilnejšia ľudská túžba - prežiť.

Informácie agentúre SITA poskytlo vydavateľstvo Ikar.

 

Zdroj: SITA, 16. 2. 2012

https://www.webnoviny.sk/kultura/pomalovane-vtaca-vychadza-konecne/464236-clanok.html?from=section_article