Režisér Hanák dostal významné ocenenie

21.04.2011 10:46

V stredu sa v talianskom meste Terst skončil 22. Medzinárodný filmový festival Alpe Adria, na ktorom získal významné ocenenie slovenský režisér Dušan Hanák. Organizátori festivalu mu udelili cenu za celoživotné dielo a vzdali mu poctu v podobe premietania štyroch jeho snímok.

Režisérovi Dušanovi Hanákovi, ktorý stále patrí k najžiadanejším slovenským tvorcom v zahraničí, v Terste udelili cenu Stredoeurópskej iniciatívy CEI Award. Organizátori sa mu ju rozhodli venovať za celoživotné dielo a prístup k tvorbe, v ktorej sa venuje potrebe vytvárania medziľudského dialógu a zložitému a kontroverznému vzťahu jednotlivca a moci. Pre Dušana Hanáka je táto cena dôležitým ocenením jeho tvorby.

Po Veľkej cene medzinárodnej poroty na 29. MF autorského filmu Sanremo 1986, Cene za celoživotné dielo udelenej na 5. MF umeleckých filmov Bergamo 2006, po udelení Literárnej ceny Elsy Morante na 3. Festivale talianskej kultúry Dolce Vitaj 2010 v Bratislave, je toto ocenenie štvrtou filmárovou veľkou cenou pochádzajúcou z Talianska.

"Mám radosť, že niektoré moje filmy vydržali veľa rokov, majú univerzálnu platnosť a oslovujú medzinárodné publikum,“ povedal Dušan Hanák po návrate z Terstu, kde si bol cenu prevziať osobne.

Festival Alpe Adria v Terste pri príležitosti udelenia ceny režisérovi Dušanovi Hanákovi premietol kolekciu jeho štyroch filmov, medzi nimi jeden z najhranejších slovenských filmov v zahraničí Obrazy starého sveta (1972) a tituly 322 (1969), Ružové sny (1976) a Papierové hlavy (1995).

Okrem reprezentatívnej kolekcie Hanákových filmov mala slovenská kinematografia v Terste svoje zastúpenie aj v programe animovaných filmov, kde ju reprezentovala snímka Kamene Kataríny Kerekesovej, ale aj na koprodukčnom fóre When East Meets West a v programe pre filmové školy Eastweek.

Pre záujemcov o Hanákovu tvorbu koncom minulého roka vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) kolekciu troch jeho filmov na DVD pod názvom 3 x Dušan Hanák. Obsahuje tituly 322, Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ. DVD popri filmoch s digitálne remastrovaným obrazom a zvukom obsahuje viaceré bonusy: texty o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu, menu má voliteľné slovenské a anglické titulky.

V predchádzajúcich rokoch vydal SFÚ všetky tri Hanákove filmy na DVD jednotlivo v edíciách Slovenský film 60., 70. a 80. rokov. Film Obrazy starého sveta vydal SFÚ v minulosti pre veľký záujem už v troch vydaniach.

 

Pozri jeho film:

https://www.youtube.com/watch?v=Nk4-DKpW2BY&feature=player_embedded

 

Zdroj: SITA 28. január 2011, 15:28

             https://www.pluska.sk/soubiznis/zo-sveta-zabavy/film-divadlo/reziser-hanak-dostal-vyznamne-ocenie.html