Robert Burns sa narodil

25.01.2014 06:19

25. januára 1759 sa narodil Robert Burns, významný škótsky básnik, ktorý prispel k romantizácii Škótska. Jeho básne sa väčšinou zachovali v podobe piesní – svoju poéziu písal k existujúcim melódiám, ktorým takýmto spôsobom zabezpečil „nesmrteľnosť“. Hoci vedel trochu hrať na husliach, nebol hudobníkom. Zomrel 21. júla 1796.

Svojimi asi 200 básňami prispel do hudobnej zbierky Jamesa Johnsona v Scots Musical Museum (Škótske hudobné múzeum, 1787 – 1803), čím zatienil aj úsilie samotného iniciátora Johnsona. Najpopulárnejšou Burnsovou básňou – piesňou je Auld Lang Syne ("Na staré časy"). Z veľkého množstva jeho ďalších piesní stoja za zmienku „Ae fond kiss“, „A Man's A Man for A' That“, „Scots Wha Hae“, „Tam O'Shanter“, ktoré sa podobne ako Auld Lang Syne prednášajú na „Burns Night“.