Sergej Michajlovič Ejzenštejn sa narodil

23.01.2014 07:34

23. januára 1898 sa v Rige narodil Sergej Michajlovič Ejzenštejn, sovietsky filmový režisér a scenárista. Filmový teoretik a pedagóg. Zomrel 11. februára 1948 v Moskve.
Narodil sa v Rige v rodine architekta Michaila Osipovič Ejzenštejna. Začal študovať architektúru, no v roku 1918 vstúpil do Červenej armády a pracoval ako karikaturista. Po vojne študoval japonskú filológiu.

Debutoval filmom „Štrajk“. Úspech však zožal až svojím druhým filmom „Krížnik Potemkin“, ktorý je dodnes považovaný za vôbec najlepší film, aký bol natočený. Vďaka tomuto filmu sa stal popredným sovietskym režisérom.
Mnoho jeho filmov vzniklo na objednávku vtedajšieho režimu (Alexander Nevský, Ivan Hrozný), a mnohé boli ešte pred premiérou cenzurované (Desať dní, ktoré otriasli svetom, Generálna línia) alebo skončili v trezore (Bežinova lúka). Napriek tomu, že za 1. diel filmu Ivan Hrozný dostal Stalinovu cenu, jeho druhá časť musela prejsť cenzúrou. Zomrel na infarkt.