Tajomstvo obrazov.

20.03.2011 08:34
Jeho originálne maľby stoja niekoľko miliónov českých korún. Fantastický český maliar Josef Čapek, brat slávneho spisovateľa Karla, bol obrovským výtvarným talentom.

A vidieť jeho diela je zážitkom. Taký budete môcť zažiť od zajtra aj v Galérii mesta Bratislava v Mirbachovom paláci, kde sa až do konca júna usídli 130 diel Čapka.

Rekordne drahý
A okrem jedinečnosti diel má expozícia s názvom Tajomstvo obrazov na konte aj rekord. Je totiž najdrahšou výstavou, aká josef_capek_s.jpgsa kedy na Slovensku konala. "Výstava je poistená na 7 miliónov eur, teda 220 miliónov korún. Je to úplný paradox, keďže Josef Čapek vo svojich 30. rokoch nepredal ani jeden obraz. No stále bol na tom lepšie ako Vincent Van Gogh, ktorý predal za celý svoj život len jediné dielo. Ale Čapek bol vizionár, a predpokladal, že raz budú jeho diela dosť ocenené. A mal pravdu,“ hovorí pre HN manažér a spoluautor výstavy Jan Kukal s tým, že spoločná hodnota obrazov je v podstate nevyčísliteľná. "To nie je len tých 7 miliónov eur. Čapkove diela majú oveľa väčšiu hodnotu. Veď sú súčasťou zlatého fondu českého výtvarného umenia. Tie diela sú nenahraditeľné,“ zdôrazňuje Kukal.

Od psíčka k mačičke
Výstava ponúkne prierez Čapkovej tvorby, pri začiatku sa možno oboznámiť s jeho impresionistickými krajinami z obdobia, keď bol pod vplyvom francúzskych autorov. Jeho prvé výraznejšie olejomaľby a kresby ovplyvnené fauvizmom a expresionizmom pritom vznikli na študijnej ceste, ktorú podnikol v rokoch 1910 a 1911 do Paríža, Marseille aj Španielska. Výstava pokračuje kubistickou fázou Čapkovej tvorby aj jeho obrazmi na sociálne témy. "On nenapodobňoval. Nekopíroval ani Picassa ani Braqua. Išiel vlastnou cestou, našiel si vlastný štýl, čo je pre umelca najdôležitejšie. Jeho úžasné diela ocenili aj v Paríži,“ vysvetľuje Kukal.

Nebudú chýbať ani kresby, ktoré Čapek venoval deťom. Veď pre mnohých jeho meno stále zosobňuje známu knižku pre deti Povídání o pejskovi a kočičce, ktorú umelec napísal aj ilustroval.

Ako všestranný umelec Čapek reagoval aj na nástup fašizmu, v novinách uverejňoval sériu protinacistických karikatúr. V roku 1939 bol zatknutý a gestapo ho odvlieklo do koncentračných táborov, kde v roku 1945 zomrel. Miesto jeho posledného odpočinku nie je známe.

Slovenská výstava sa pripravovala dva roky, a Čapkove diela sa do Bratislavy vracajú po 28 rokoch. Diela organizátori vypožičali z 11 českých galérií a okolo 50 percent z nich pochádza zo súkromných zbierok. "Je to veľký dlh, ktorý Slovensko malo k Čapkovi, pretože on cestoval v rokoch 1930 až 1938 každé leto na dva mesiace na Oravu, ktorú považoval za ľúbeznú krajinu, najkrajšiu, akú kedy v živote spoznal. A navyše tu aj tvoril,“ dodáva Kukal.

Dielo Pred spaním (vľavo) je najdrahším obrazom výstavy, má cenu 22 miliónov českých korún. Vpravo olejomaľba Námorník. Snímky: Z výstavy Tajomstvo obrazov

Zdroj: hnonline.sk/kultura/c1-36584600-tajomstvo-obrazov-najdrahsia-vystava-slovenska-sa-zacina