Najstaršie európske umenie

17.06.2012 07:39

Praľudia začali v Európe vytvárať jaskynné maľby až o 10.000 rokov skôr, ako sa dosiaľ myslelo. Stále však nevedno, či išlo o náš druh, alebo o neandertálcov. Oznámil to jedenásťčlenný medzinárodný tím, ktorý viedol Alistair Pike z University of Bristol (Veľká Británia). Okrem jeho krajanov v ňom boli vedci zo Španielska. K tomuto záveru dospeli novým uránovo-tóriovým datovaním.

Červené disky v jaskyni El Castillo

Týkalo sa zväčša drobných stalaktitov na povrchu 50 malieb v 11 jaskyniach severného Španielska. Boli medzi nimi aj Altamira, El Castillo a Tito Bustillo, zaradené do Svetového dedičstva UNESCO. Tieto malé stalaktity poskytli spodnú hranicu veku malieb. Tam, kde maľby siahali na povrch väčších stalagmitov, vedci stanovili aj hornú hranicu veku. Ukázalo sa, že jeden červený disk vzniknutý vyšplechnutím farbiva na steny jaskyne El Castillo má najmenej 40.800 rokov. Odtlačok dlane zasa 37.300 rokov. Tým získali primát najstaršieho známeho jaskynného umenia v Európe. Doterajším držiteľom tohto rekordu boli jaskynné maľby vo Francúzsku, mladšie o 5000 až 10.000 rokov.

Horná veková hranica sa posunula aj v azda najznámejšej španielskej jaskyni, Altamire, kde vedci datovali dvojitý kyjakovitý symbol v slávnej viacerými farbami vyzdobenej komore do doby pred najmenej 35.600 rokmi. Opäť posun o asi 10.000 rokov do minulosti. Znamená to, že praľudia túto jaskyňu obývali vyše 20.000 rokov.

Vedúci tímu Alistair Pike odoberá vzorku drobného stalaktitu nad maľbou...

„Dôkazy prítomnosti anatomicky moderných ľudí nášho druhu Homo sapiens v severnom Španielsku siahajú až do doby pred 41.500 rokmi. Pred nimi tam boli neandertálci. Naše výsledky ukazujú, že anatomicky moderní ľudia buď dorazili už s maľovaním ako súčasťou ich kultúrnych činností, alebo ho rozvinuli vzápätí po príchode, azda ako jednu z reakcií na súperenie s neandertálcami. Alebo ide o neandertálske umenie,“ povedal Alistair Pike.

Prvé umelecké prejavy vedci považujú za mimoriadne dôležitý príznak evolúcie moderných poznávacích schopností a symbolického správania, ktoré patria ku koreňom ľudskosti v dnešnom ponímaní. Umenie zrejme súviselo aj rozvojom reči. „Dôkazy skoršieho ľudského symbolizmu vidíme v podobe prevŕtaných gorálikov, vaječných škrupín s rytinami a pigmentov z Afriky spred 70.000-100.000 rokov. Vyzerá to však, že najskoršie jaskynné maľby sú z Európy. V súvislosti s ich rozvojom sa tvrdí, že súperenie o zdroje s neandertálcami vyprovokovalo intenzívnejšiu kultúrnu inováciu najskorších moderných ľudí, ak chceli prežiť. Alternatívou je možnosť, že jaskynné maliarstvo sa začalo ešte pred príchodom anatomicky moderných ľudí a zaoberali sa ním neandertálci. To by bol fantastický objav, lebo by to znamenalo, že odtlačky dlaní na stenách jaskýň sú obrysy rúk neandertálcov, overenie však vyžaduje viac ukážok,“ povedal Alistair Pike.

Dvojitý kyjakovitý symbol v jaskyni Altamira

Zdroj:

https://www.aktuality.sk/clanok/208604/toto-je-najstarsie-europske-umenie/