Tristan Corbière sa narodil

18.07.2013 07:21

18. júla 1845 sa na zámku Coat-Congar v Morlaix narodil Tristan Corbière, vlastným menom Édouard Joachim Corbière, francúzsky básnik, jeden z tzv. „Prekliatych básnikov“. Zomrel 1. marca 1875 v Morlaix.

Bol najstarším synom spisovateľa, novinára a lodiara Édouard-Antoina Corbièra.

Ako mladíka ho postihla bolestivá reumatická choroba, ktorá ho donútila prerušiť štúdium a liečiť sa. Corbierov život bol vlastne reťazou tragických udalostí. Vari jedinou svetlou epizódou bola cesta do Talianska (1868) a krátky ľúbostný vzťah k bývalej herečke, talianke Armide Cuchianiovej.

Je autorom jedinej básnickej zbierky Žlté lásky (1873). V jeho básňach sa spája lyrika so zdôraznene prozaickým opisom života. Veľa básní venoval moru a životu námorníkov a rybárov. Život v Paríži ho inšpiroval k básňam, v ktorých zachytil život prostých ľudí tohoto veľkomesta. V básňach parížskeho cyklu nadväzuje Corbiere na Ch. Baudelaira a je svojráznym predchodcom A. Rimbauda a francúzskych symbolistov.

Básnická zbierka v čase vzniku nevzbudila veľkú pozornosť. Pre literatúru ju objavil koncom osemdesiatych rokov Paul Verlaine.

Zomrel na tuberkulózu vo veku 29 rokov.

 

 

Zdroj: wikipedia.org