Za Warholovho Elvisa očakáva Sotheby's 50 miliónov dolárov

19.07.2012 08:41

Obraz Double Elvis v životnej veľkosti je jedným z 22 diel, na ktorých Andy Warhol stvárnil legendárneho Elvisa Presleyho.

Double Elvis od Andyho Warhola (Foto: artnet.com)

 

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) - Obraz Andyho Warhola s podobizňou legendárneho speváka Elvisa Presleyho by sa podľa očakávaní aukčného domu Sotheby's mal na májovej dražbe v New Yorku predať až za 50 miliónov dolárov (približne 38,3 milióna eur).

Organizátori aukcie sa vyjadrili, že dielo Double Elvis "stelesňuje interpretovu posadnutosť slávou, popularitou a svojím obrazom v očiach verejnosti."

Warhol speváka zobrazil ako kovboja a slovo 'double' (v preklade dvojitý) v názve súvisí s tým, že je na obraze v rovnakej póze dvojmo. Obraz v životnej veľkosti je súčasťou série, ktorú Warhol venoval práve Presleymu.

Podľa aukčného domu Sotheby's týchto 22 diel spôsobilo výrazný zvrat vo Warholovej kariére, pretože sa "vtedy zmenil z diváka na filmového tvorcu". Deväť z nich sa nachádza v múzeách.

Double Elvisa budú ešte pred dražbou vystavovať v Londýne, Los Angeles a Hong Kongu. Najdrahším Warholovým dielom je zhodou okolností ďalší obraz so spevákovou podobizňou. Eight Elvises z roku 1963 neznámy záujemca kúpil za 100 miliónov dolárov.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

 

Zdroj:

Autor: SITA, 16. marca 2012 16:44

https://www.webnoviny.sk/kultura/za-warholovho-elvisa-ocakava-sothebys/479076-clanok.html?from=section_article