Giacomo Casanova sa narodil

02.04.2014 06:44

2. apríla 1725 sa v Benátkach narodil Giacomo Casanova, celým menom Giacomo Girolamo Casanova, taliansky spisovateľ-prozaik, dramatik, poet, cestovateľ, libertín. Svoje divadelné hry podpisoval menom de Saingalt. Zomrel 4. júna 1798 v Duchcove.

Štruktúrovaný životopis

•     1725 2. apríl – narodenie – Benátky
  •     1732 – odchod do Padovy do školy
  •     1737 – začiatok štúdia na univerzite v Padove, fakulta práva
  •     1739 – ukončenie štúdia bez získania diplomu
  •     1739-1743 – pokus o cirkevnú kariéru
  •     1743 – stráca babičku a jej finančnú podporu
  •     1744 – odchádza z Ríma cez Benátky do Istanbulu
  •     1745 – pobyt u Ahmeda pašu a odchod na Korfu
  •     14. október 1745 – príchod do Benátok, živí sa divadlom a kabalou
  •     1749 – útek z Benátok
  •     1753 – údajný vstup do lóže slobodomurárov v Lyone
  •     1753 – príchod do Bratislavy z Viedne
  •     1755 – súdený benátskou Radou desiatich za členstvo v lóži, za špionáž a erotický vzťah s mníškou zo vznešenej benátskej rodiny
  •     31. október 1756 – útek z Olovenej komory v Dóžovom paláci
  •     1758 – vymyslel a vytvoril prvú štátnu lotériu pre de Bernisa vo Francúzsku
  •     1760 – vyznamenaný Zlatou ostrohou Clemensom XIII.
  •     1774 – 1782 – povolený pobyt v Benátkach, špionáž pre inkvizíciu
  •     1783 – 1785 – tajomníkom na veľvyslanectve Benátskej republiky vo Viedni
  •     1785 – knihovníkom na zámku Duchcov u kniežaťa Valdštejna, píše pamäti
  •     1798 – skon na Duchcove

Dielo: Tvorba má znaky nastupujúcej osvietenskej kultúry na konci obdobia rokoka. Písal divadelné hry, memoáre, eseje, listy.

Najdôležitejšie a najvýraznejšie jeho diela sú

•     1774 Dejiny poľského povstania,Gorizia, Istoria delle torbolenze di Polonia,
  •     1779 Hlasovanie o chvále na Voltaira, Scrutinio degli elogi di Voltaire
  •     1787 História môjho úteku, 1788, 1970 Opis jeho úteku z benátskych olovených komôr v roku 1756., Histoire de ma fuite
  •     1774 Pamäti, Príbeh môjho života – 15 zväzkov, do roku 1774. Poskytuje pohľad do obdobia rokoka. slov.1969,1970.Mémoires, Histoire de ma vie

Ostatné: drámy, eseje, memoáre, traktáty, preklady

•     1752 – Zoroastro, tragédia, Zoroastro, tragedia tradotta dal Francese, da rappresentarsi nel Regio Elettoral Teatro di Dresda, dalla compagnia de' comici italiani in attuale servizio di Sua Maestà nel carnevale dell’anno MDCCLII. Dresda.
  •     1753 – La Moluccheide, o sia i gemelli rivali. Dresda
  •     1769 – Confutazione della Storia del Governo Veneto d’Amelot de la Houssaie, Amsterdam (Lugano).
  •     1772 – Lana caprina. Epistola di un licantropo. Bologna.
  •     1775 – Ilias od Homéra, taliansky preklad v ottava rima- stanca, Dell’Iliade di Omero tradotta in ottava rima. Venezia.
  •     1780 – Rozličné dielka – Súboj, Opuscoli miscellanei – Il duello – Lettere della nobil donna Silvia Belegno alla nobildonzella Laura Gussoni. Venezia.
  •     1781 – Oznamovateľ Tálie, Le messager de Thalie. Venezia., založenie časopisu
  •     1782 – Humorné vojenské zamilované príbehy zo 14.stor. od Giovanniho Gradeniga a Giovanniho Dolfina, Di aneddoti viniziani militari ed amorosi del secolo decimoquarto sotto i dogadi di Giovanni Gradenigo e di Giovanni Dolfin. Venezia.
  •     1782 – Né amori né donne ovvero la stalla ripulita. Venezia.
  •     1786 – Monológ mysliteľa, Soliloque d’un penseur, Prague chez Jean Ferdinande noble de Shonfeld imprimeur et libraire.
  •     1788 – Icosameron alebo história Eduarda a Elisabeth, ktorí strávili 80 rokov u Mégramicres pôvodných obyvateľov Protokozmu vo vnútri zeme, utopický román, Icosameron ou histoire d’Edouard, et d’Elisabeth qui passèrent quatre vingts ans chez les Mégramicres habitante aborigènes du Protocosme dans l’interieur de notre globe, traduite de l’anglois par Jacques Casanova de Seingalt Vénitien Docteur ès lois Bibliothécaire de Monsieur le Comte de Waldstein seigneur de Dux Chambellan de S.M.I.R.A., Prague à l’imprimerie de l’école normale.
  •     1790 – Riešenie délskeho problému, Solution du problème deliaque démontrée par Jacques Casanova de Seingalt, Bibliothécaire de Monsieur le Comte de Waldstein, segneur de Dux en Bohème e c., Dresde, De l’imprimerie de C.C. Meinhold.
  •     1790 - Priemet desaťstenu, dané v Duchcove v Čechách Jacquesom Casanovom de Saingalt, Corollaire a la duplication de l’Hexaedre donnée a Dux en Boheme, par Jacques Casanova de Seingalt, Dresda.
  •     1790 – Geometrická demonštrácia priemetu kocky, Demonstration geometrique de la duplicaton du cube. Corollaire second, Dresda.
  •     1797 – Leonardovi Snetlage, doktorovi práv na univerzite v Goettingene, Jacques Casanova, doktor práv na univerzite v Janove, À Léonard Snetlage, Docteur en droit de l’Université de Gottingue, Jacques Casanova, docteur en droit de l’Université de Padoue.

Diela vydané po jeho skone

•     1860 – Mémoires de Jacques Casanova de Seingalt, écrits par lui-même. Nequidquam sapit qui sibi non sapit. Édition originale, la seule complète. Édition bâtie sur la contrefaçon Busoni
  •     1880 – Mémoires de J.Casanova De Singalt écrit par lui-même-Nouvelle édition: Garnier Frères Paris.
  •     1960-1961 – Histoire de ma vie, F.A. Brockhaus, Wiesbaden et Plon, Paris.