André-Gustave Citroën zomrel

03.07.2013 07:49

3. júla 1935 zomrel André-Gustave Citroën, francúzsky podnikateľ holandského a židovského pôvodu, priekopník francúzskeho automobilového priemyslu. V roku 1919 založil automobilovú továreň, kde až dodnes vyrábajú automobily Citroën. Narodil sa 5. február 1878 v Paríži.

Bol piatym a posledným dieťaťom židovskej rodiny obchodníkov s diamantami. Jeho rodičia pochádzali z Holandska a do Paríža sa presťahovali v roku 1873. Po svojom svojom príchode si rodina zmenila priezvisko pridaním prehlásky z Citroen na Citroën. Jeho otec spáchal samovraždu, keď mal André šesť rokov.

Vyštudoval technickú školu École Polytechnique, počas prvej svetovej vojny bol zodpovedný za veľkovýrobu zbraní. V roku 1919 založil spoločnosť Citroën, ktorá sa počas 30-rokoch stala štvrtou najväčšou automobilkou na svete.

Zomrel v roku 1935 v Paríži na rakovinu žalúdka a je pochovaný na cintoríne v Montparnasse. V roku 1992 po ňom pomenovali verejný park v Paríži Parc André Citroën.