Bruno Taut sa narodil

04.05.2013 07:24

4. mája 1880 sa v Kráľovci v Nemecku narodil Bruno Taut, celým menom Bruno Julius Florian Taut, nemecký architekt, urbanista a predstaviteľ expresionizmu. Bol priekopníkom v používaní kombinácie skla, kovov a betónu. Tautovou najznámejšou stavbou je budova skleneného pavilónu s dúhovou kupolou „Glass Hause“ z roku 1914, ktorú navrhol pre výstavu v Cologne. Zomrel 24. decembra 1938 v Istanbul v Turecku.

V roku 1924 sa stal vedúcim spoločnosti GEHAG (táto spoločnosť stále existuje, ako prejav úcty Brunovi Tautovi si za logo spoločnosti vybrala podkovu), ktorá sa zaoberala výstavbou bytov. Taktiež navrhol niekoľko veľkých vydarených obytných komplexov („Goiss – Siedlungen“) v Berlíne. Predovšetkým obytný komplex „Hufeisensiedlung“ v tvare podkovy z roku 1925, ktorý lemuje rybník a návrk komplexu „Onkel – Toms Hutt“ z roku 1926 v Zehlendorfe. Návrhy obsahovali kontroverzné moderné strechy, prirodzené osvetlenie, prevetrávanie, záhrady a veľkorysé vymoženosti ako plyn, elektrické osvetlenie a kúpelne. Kritici z politických strán sa sťažovali, že tieto komplexy sú príliš skvostné pre „obyčajných ľudí“. Progresívny primátor Berlína Gustav Böss ich hájil tým, že tvrdil: „...Snažili sme sa znížiť štandard vyššej spoločnosti...“.

V rokoch 1932 a 1933 pracoval Taut v Sovietskom zväze a vo februári 1933 sa vrátil domov, kde však bolo nepriaznivé politické prostredie, pretože nacistická strana získala na sile. Opustil Nemecko, najskôr odišiel do Švajčiarska, potom do Takasi v Japonsku, kde vytvoril tri významné knihy o japonskej kultúre a architektúre a taktiež vyrábal nábytok.

V roku 1936 sa presťahoval do Turecka, kde pôsobil až do svojej predčasnej smrti v roku 1938. Pracoval tu na katedre architektúry Univerzity výtvarného umenia. Navrhol množstvo vzdelávacích budov v Ankare a Trabzone pre turecké ministerstvo školstva. Z nich najvýznamnejšie budovy sú fakulta jazykov, dejín a geografie na ankarskej univerzite, Ankara Atatűrk High School“ a Trabzonskej vysokej škole. Tautova posledná práca, mesiac pred jeho smrťou, bol katafalk, použitý pri pohrebe Mustafa Kemal Atatürka, ktorú dokončil 21. novembra 1938 v Ankare.

Taut mal túžbu zjednotiť miestne architektonické črty miesta kde žil, ako v Japonsku alebo v Turecku, kde architektonická prax nadviazala na jeho vlastné tradície s modernou myšlienkou v architektúre a umení. Bol prvým modernistickým architektom, ktorý dal vo svojich projektoch významné miesto farbe. Vo svojej prvej významnej zákazke, ktorou bolo sídlisko „Falkenberg“ v roku 1912 v Berlíne použil pôsobivo sa prekrývajúce farby. Táto stavba sa stala známa ako „Paint box Estate“. V roku 1914 navrhol „Glass Hause“, ktorý mal tiež žiarivé farby. Tautova odlišnosť od jeho modernistických vrstovníkov nebola nikdy jasnejšia ako v roku 1927 na „Weissenhofsiedlung“ bytovej výstavbe v Stuttgarde. Na dome „číslo 19“ boli použité základné farby, na rozdiel od kontrastného čisto bieleho prístupu Mies van der Roha, Le Corbusiera alebo Waltera Gropiusa.

 

Významné stavby:

  •  Glaspavillon Köln, Kolín nad Rýnom (1914)
  •  Skizze der Stadtkrone (1919)
  •  hala Stadt und Land, Magdeburg (1922)
  •  Hufeisensiedlung, Berlín (1925)
  •  Worpsweder Käseglocke (1926)
  •  Onkel Toms Hűtte, Berlín – Zehlendorf (1926)
  •  Wohnstadt Carl Legien, Berlín – Pilzlaner Berg (1929)

 

 

Zdroj: wikipedia.org