„Budeš mať rád drevo, kameň, budeš cítiť jeho dych, budeš vidieť jadro vecí, skryté očiam povrchným!”

Brancusi.jpgMalý Constantin bol iný ako ostatné deti v jeho veku. Rád sa dotýkal dreva, cítil a videl pod povrchom  svet plný prečudesných bytostí. Zbieral kamene a tešil sa z vecí, ktoré ostatní pokladali za všedné. Jeho nadanie bolo badateľné už v detskom veku, keď vypomáhal pri ručnej výrobe poľnohospodárskeho náradia. Ale chudoba je neúprosná k talentom! Od siedmich rokov ako drobné chlapča musel vyháňať ovce na pašu. Hoci bol len dieťa, skoro dospel. Sotva dokončil základnú triedu, vo veku deviatich rokoch opustil rodičovský dom a išiel pracovať do najbližšieho väčšieho mesta Targu Jiu. Potom, čo bol poslaný späť k rodine, ho zanedlho ako jedenásťročného najal do služby obchodník- predajca sudov a železného tovaru v Slatine. Aj tu sa Constantin vo svojom voľnom čase venoval a zdokonaľoval vo svojej záľube, vyrezávaní figúriek z dreva. Vďaka náhode (alebo staroslivým sudičkám?) si v r. 1894 Brâncuşiho talent pre rezbárstvo všimol jeden bohatý priemyselník, ktorý mu pomohol vstúpiť do Školy umenia a remesiel (şcoală de Meserii) v Craiove. Po maturite sa zapísal do Bukurešti na Belle Arte - Školu výtvarných umení, kde získal akademické vzdelanie v sochárstve. Pracoval tvrdo a rýchlo sa odlíšil od iných svojim talentom. Jedna z jeho najrannejších prác, pod vedením jeho učiteľa anatómie, Dimitrie Gerota, je majstrovsky poskytnuté écorché (socha muža s odstránenou kožou, odhaľujúca svaly). Bola vystavená v rumunskom Athenaeum v roku 1903. Aj keď išlo len o anatomickú štúdiu, už na tejto práci je vidieť snahu sochára odhaliť podstatu vecí namiesto kopírovania vonkajšieho vzhľadu.

Nezáujem o kreativitu mladého umelca, rušivé arogantné správanie jeho krajanov a obrovská bieda prinútila Constantina Brâncuşiho opustiť rodnú vlasť. V roku 1902, syn roľníka, s batohom na chrbte odchádza do Mníchova a za dva roky pešo do Paríža. Kým ho prijali na štúdium v Ecole Nationale des Beaux-Arts ubehli dva roky. Tu sa stretol aj so sochárskym velikánom, majstrom Auguste Rodinom, ktorý mu ponúkol miesto učňa v jeho ateliéri. Stal sa jeho najvýznamnejším žiakom. Odmietol Rodinov prístup typický pre 19.storočie. Teatrálnosť, akumuláciu detailov nahradil radikálnym zjedndušením a skratkou. Potlačil všetky dekorácie a explicitnú výpoveď zamenil za čistú rezonančnú formu.

Mladý Brâncuşi bol príliš nezávislý a tvrdohlavý. Pamätný je jeho výrok, že „v tieni vysokých stromov nič nenarastie” a snažil sa čím skôr osamostatniť a vytvoriť si vlastný atelier.

Od roku 1910 začína pracovať na cykle Vták v priestore, a tiež cykle Miss Pogany. Prvý veľký úspech sa dostavil v r. 1913, kedy vystavoval v Salonu des Indépendants.