Dni starej hudby oživia vášnivé aj bizarné kompozície

08.06.2011 16:41

Vynikajúci fínsky čembalista, klavirista a dirigent Helsinki Baroque Orchestra Aapo Häkkinen odštartuje čembalovým recitálom z diel synov Johanna Sebastiana Bacha medzinárodný festival Dni starej hudby. V rámci otváracieho koncertu v stredu 8. júna v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave uvedie aj kompozície v Prešporku pôsobiaceho skladateľa a klaviristu Franza Paula Riglera.

 

Aapo Häkkinen

 

Tento rok sa festival nesie v znamení "búrky a vzdoru", ako sa do slovenčiny prekladá názov nemeckého literárneho hnutia 60. až 80. rokov 18. storočia Sturm und Drang. Zvýšená emocionalita tohto hnutia našla svoj odraz aj v hudbe, ktorá je pre svoju vášnivosť, dramatickosť a bizarnosť považovaná za poslednú extravaganciu doznievajúceho baroka a predzvesť rodiaceho sa romantizmu.

"Je to obdobie, ktoré sa na Slovensku málo prezentuje. Ťažiskový repertoár je postavený na dielach, ktoré sú neobyčajne zaujímavé a ktoré demonštrujú silu tohto obdobia a jeho štýlu," povedal pre Pravdu Peter Zajíček, umelecký vedúci súboru starej hudby Musica aeterna a predseda Centra starej hudby, ktoré festival organizuje.

Aapo Häkkinen sa v Bratislave predstaví aj ako dirigent. S komorným súborom Musica aeterna naštudoval koncert z diel Josepha Martina Krausa, prezývaného "švédsky Mozart", Haydnovu symfóniu Lamentatione aj čembalový koncert Jiřího Antonína Bendu. Koncert českého súboru Collegium Marianum s názvom Veľké morské bitky v hudbe oživí tónmi aj slávne víťazstvo britského admirála Nelsona pri Trafalgare.

Festival uzavrie koncert z diel Bachových synov v podaní Musicy aeterny pod taktovkou brazílskeho dirigenta Nicolaua de Figueireda, ktorý sa predstaví aj ako sólista. Podrobný program festivalu Dni starej hudby je na www.earlymusic.sk.


Jena Opoldusová | 8. júna 2011  6:00

Zdroj: kultura.pravda.sk/dni-starej-hudby-ozivia-vasnive-aj-bizarne-kompozicie-pfb-/sk_khudba.asp?c=A110607_140052_sk_khudba_p46