Édith Piaf zomrela

11.10.2013 06:04

11. októbra 1963 v Plascassier zomrela Édith Piaf, vlastným menom Édith Giovanna Gassionová, francúzska šansoniérka. Jej matka, Anita Maillard sa narodila 4. 8. 1895 v Livorne v Taliansku. Vystupovala ako pouličná speváčka pod menom Line Marsa a svoju dcéru veľmi skoro opustila. Zomrela v biede na predávkovanie morfiom 6.2. 1945. Jej otec Louis Gassion sa narodil vo Falaise 10.5. 1881 a bol pouličným artistom, hadím mužom, akrobatom. Keďže Edith matka skoro opustila, staral sa o ňu jej otec, chodila s ním na cesty. Na rozdiel od svojej matky mala k otcovi veľmi blízky vzťah až do jeho smrti 3.3. 1944. Narodila sa  19. decembra 1915 v Paríži.

 

Edith dostala meno podľa anglickej opatrovateľky Edith Cavell, ktorá žila v Belgicku a ktorú 12. 10. 1915 zastrelili nemeckí vojaci za to, že organizovala úteky ranených spojeneckých vojakov v nemocnici, kde pracovala. Stala sa národnou hrdinkou.

Edith začala spievať pri svojom otcovi, s ktorým trávila v detstve čas pri jeho vystúpeniach. Obaja skoro zistili, že ak spieva, dokážu zarobiť viac peňazí. Žili bohémskym životom, nemali jedlo, ale na alkohol im vždy ostalo, takže už ako veľmi mladá si zvykla popíjať namiesto mlieka alkohol. V čase, keď dosiahla 15 rokov, sa rozhodla osamostatniť. Živorila, spievala na ulici.

Na jar v r. 1932 žila s mladým poslíčkom Lousiom Dupontom, s ktorým sa jej narodila dcéra Marcelle. Edith veľmi skoro opustila vlastná matka a tak sa ani ona nedokázala o svoju dcéru postarať. Za 18 mesiacov podľahla Marcelle zápalu mozgových blán. Po tejto udalosti sa Edith presťahovala z Belleville do Pigalle. Začala sa stýkať s úplne odlišnými ľuďmi - pasákmi, zlodejmi. Jeden z pasákov z nej chcel spraviť prostitútku, Edith sa mu dokázala ubrániť a nakoniec tento pokus skončil dohodou. Edith naďalej spievala na ulici, ale každý večer odvádzala svojmu "ochrancovi" rovnakú sumu ako prosperujúca prostitútka.

Vďaka svojim známostiam, ktoré si dokázala vyspievať na ulici, získala prvý angažmán v baroch v Pigalle. Vystupovala pod rôznymi pseudonymami - Tania, Denise Jay alebo Huguette Helia.

Aj keď sa jej podarilo zmeniť tento spôsob života, vždy sa vracala na ulicu. Na ulici stretla aj elegantného muža, ktorý načúval jej spievaniu v luxusnej štvrti na rohu Mac-Mahon a Troyon ulice, nedaľeko Víťazného oblúku. Jeho meno bolo Louise Leplee. Tento muž jej ponúkol angažmán a navrhol jej aj umelecké meno Piaf, čo znamená vrabec.

Prvý galakoncert, na ktorom Edith vystúpila, zorganizoval Leplee v r. 1936 v cirkuse Medrano. Tento galakoncert odštartoval jej vzostup medzi hviezdy.

Zdroj: wikipedia.org