Elizabeth Barrettová-Browningová sa narodila

06.03.2013 06:12

6. marca 1806 sa v Durhame v Anglicku narodila Elizabeth Barrettová-Browningová (Moultonová), anglická poetka. Zomrela 29. júna 1861 vo Florencii v Taliansku.

 

Elizabeth bola najstaršou z trinástich detí Edwarda Moultona Barretta, ktorého rodina nadobudla obrovské bohatstvo z rozsiahlych plantáží, patriacich rodine na Jamajke. Od detstva bola nadaná a pozorná, spolu s bratom chodila na hodiny súkromného vyučovania, na ktorých sa pripravoval na univerzitné štúdium. Učila sa po latinsky, nemecky, francúzsky, grécky, taliansky a vzdelávala sa v histórii a filozofii. Keď mala 15 rokov, začali sa u nej prejavovať vážne následky zranenia chrbtice, ktoré utrpela po páde z koňa. Zdravotné problémy ju trápili po celý život, obmedzovali ju a vďaka nim prežila takmer celý život vo svojej izbe, kde viedla samotársky, duchovný život. Ten prehĺbila aj tragická smrť jej milovaného brata Edwarda, ktorý sa ešte ako mladý utopil. Svoj život prežila striedavo v Devone a v Londýne, citovo závislá na svojom dominantnom otcovi. V jednej zo svojich básnických zbierok priaznivo spomenula dielo anglického básnika Roberta Browninga, čo viedlo k tomu, že sa v roku 1845 stretli a toto stretnutie vyústilo do hlbokého a trvalého vzťahu, ktorý v roku 1846 spečatili tajnou svadbou.

 

S manželom hneď po svadbe odcestovala proti otcovej vôli do Talianska, kde napriek svojim zdravotným problémom prežila - s výnimkou niekoľkých ciest po Európe - zvyšok života. Pobyt v Taliansku jej zdraviu napokon len prospel a v roku 1849 sa jej tu narodil syn Robert. V roku 1856 zomrel jej otec, ktorý svojej dcére nikdy odchod z Anglicka neodpustil, ale so svojou rodinou sa už nikdy nezmierila. Jej životné príbehy a osobité zvyky sa stali preslávenými už počas jej života a poslúžili ako námet na rôzne literárne spracovania.

Tvorba

Už vo veľmi mladom veku začala publikovať svoje básne a preklady, ktoré uverejňovala ako v časopisoch, tak i knižne. Tvorbou sa zaradila medzi romantických básnikov, prichádzajúcich v období po Veľkej francúzskej revolúcii. Venovala sa milostnej a ľúbostnej lyrike, ale tiež veľmi pokrokovým myšlienkam emancipácie, boja proti otrokárstvu a taktiež sociálnym a politickým otázkam (ostro vystupovala za slobodu Talianska a proti otrokárstvu). Svoje básne stavala na spontánnosti, voľne tryskajúcich emóciách, a vďaka tomuto všetkému sa stala veľmi obľúbenou, známou a čítanou spisovateľkou už počas svojho života, dokonca dosiahla väčšie úspechy, než jej manžel.

Dielo

  •     1838 - Serafín a iné básne (The Seraphim and Other Poems), zbierka básní
  •     1844 - Básne (Poems), zbierka básní
  •     1845 - Dráma vyhnanstva a ďalšie básne (A Drama of Exile and Other Poems), zbierka básní
  •     1850 - Portugalské sonety (Sonnets from the Portuguese), zbierka básní
  •     1843 - Plač detí (Cry of the Children), zbierka básní
  •     1851 - Okná Casa Guidi (Casa Guidi Windows), zbierka básní
  •     1857 - Aurora Leighová (Aurora Leigh), epická báseň
  •     1860 - Básne pred Kongresom (Poems before Congress), zbierka básní

Zdroj: wikipedia.org