Ella Fitzgeraldová zomrela

15.06.2013 07:01

15. júna 1996 zomrela Ella Fitzgeraldová, americká džezová speváčka. Za svoj život napísala a naspievala stovky obľúbených piesní. Ella Fitzgerald, tiež nazývaná "First Lady of Song", patrila viac ako pol storočie (!) medzi najpopulárnejšie džezové speváčky v USA. Počas svojho života dostala 13 cien "Grammy" a vydala viac ako 40 albumov. Jej dominantou bol precízny, temperamentný a "nestarnúci" hlas s nádhernou farbou a rozsahom tri oktávy. Originálnym spôsobom dokázala podať pomalé džezové balady rovnako famózne ako temperamentné živé songy. Fascinujúca bola predovšetkým jej úžasná schopnosť hlasovej improvizácie - scatu, dokázala svojím hlasom napodobniť zvuk nástrojov celej skupiny. Ella Fitzgerald spolupracovala počas svojej kariéry s takmer všetkými džezovými ikonami (Duke Ellington, Count Basie, Nat King Cole, Louis Armstrong, Frank Sinatra, Benny Goodman). Respektíve, je to možné formulovať skôr tak, že veľa džezových ikon malo to šťastie spolupracovať s Ellou Fitzgerald. Narodila sa 25. apríla 1917 v Newport News vo Virgínii.

Jej spevácky talent bol tým odhalený a ešte v roku 1934 začala jej profesionálna kariéra, keď ju Benny Carter prijal do slávnej kapely Chicka Webba. Nastupovala za honorár 12 a pol dolára týždenne (pritom plat hudobníka bol okolo 60 dolárov). Za rok nato už však zarábala desaťnásobok. Po Webbovej smrti v roku 1939 sa Elle podarilo dať dohromady vlastnú kabaretnú scénu. Na výslní sa však ocitla až v roku 1950 vďaka manažérovi Normanovi Granzovi, ktorý pre ňu vyberal z hudobných textov i sprievodu len to najlepšie. Dôležitým človekom v jej živote bol tiež kontrabasistu Ray Brown. Nielen, že ju sprevádzal na javisku, ale na pár rokov sa stal aj jej manželom. Síce sa rozišli, ale to neznamenalo koniec ich spolupráce. Svoje prvý dlhodobý profesionálny angažmán spojila so spoločnosťou Decca. Počas desiatich rokov pre ňu naspievala celý rad piesní, ktoré sa v jej podaní stali nesmrteľnými, ako napríklad Papierový mesiac, Starý diabol mesiac, Ako vysoko je mesiac - je zaujímavé, v koľkých jej piesňach sa vyskytoval práve Mesiac. V ďalších gramofónových spoločnostiach potom nahrala svoje najväčšie hity: Apríl v Paríži, Zakaždým si hovoríme zbohom, Láska na predaj a ďalšie.

Ellina vrcholná kariéra v rokoch 1959 až 1967 vyprodukovala devätnásťdielny spevník s takmer dvoma a pol stovkami piesní. First Lady of Song vynikala v scatových pasážach aj speváckych improvizáciách, prejavovala veľký cit pre džezový rytmus i pre humor a smútok ľudových balád, okúzľovala publikum svojim hlasom a zafarbením. Ako prvá speváčka populárnej hudby bola ocenená štátnym vyznamenaním pre umelcov. Ella Fitzgerald sa výrazne zapísala do dejín americkej hudby. V jej repertoári nebol nikdy iba džez. Vždycky spievala aj gospely, blues, balady, soul, ale aj piesne kovbojov. V roku 1969 vystupovala aj v Prahe. Spievala s tanečnými orchestrami, ale rovnako mala rada džezové bigbandy. Vystupovala však aj s jedinou sprievodnou gitarou. Veľmi rada mala duetá. K najpopulárnejším patria tie s Louisom Armstrongom. Primát tu určite drží ária z Gershwinovej džezovej opery Porgy a Bess. Ako sama rada hovorila, celý život sedela na dvoch stoličkách. Jedna bola džezová, druhá popová. Jej práca v nahrávacom štúdiu bola zakaždým dokonalá, mnohým začínajúcim spevákom a speváčkam bola vzorom.

V starobe ju však zrádzalo srdce. Mala voperovaný kardiostimulátor, skoro nevidela a na javisku musela sedieť. Napriek tomu na ňu stále chodili davy ľudí. A to až do 15. júna roku 1996, kedy zomrela v meste, ktoré nado všetky ostatné milovala, v Los Angeles. Napriek neobyčajnej popularite zostala jednoduchou a nekomplikovanou osobnosťou. Vo svojom vnútri bola stále tým dievčatkom, ktoré stratilo svoj žltý košík v piesni A-Tisket, A-Tasket. Bola a zostane pre všetkých svojich priaznivcov (a sú ich dodnes milióny) The First Lady Of Song, Prvá dámou piesne. Má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

 

Zdroj: wikipedia.org