Emmerich Kálmán zomrel

30.10.2013 07:05

30. októbra 1953 v Paríži zomrel Emmerich Kálmán (Kálmán Imre), maďarský operetný skladateľ. Narodil sa 24. októbra 1882 v Siófoku.

Ani o jeho prvú operetu Jesenné manévre (maď. Tatárjárás, nem. Ein Herbstmanöver) však maďarské Kráľovské divadlo (Királyszínház) v Budapešti neprejavilo záujem. Vo svojom zúfalstve sa obrátil na riaditeľa v divadle Vígszínház, ktorého dielo veľmi zaujalo a rozhodol sa ho teda uviesť. Toto rozhodnutie bolo rovnako odvážne, ako aj skvelé! Odvážne preto, lebo Vígszínház mal dovtedy na programe iba činohru, a skvelé preto, že opereta slávila veľký úspech. Premiéru mala 22. februára 1908. Úspech si všimol aj Viliam Karczag, riaditeľ v Theater an der Wien. V Budapešti ho sprevádzal Leo Fall, ktorý operetu bez závisti, či rivality odporučil. Stal sa dokonca Kálmánovým dobrým priateľom. Operetu uviedli 21. januára 1909 v upravenej verzii. Mala podobný úspech ako v Budapešti a z Viedne sa dostala do mnohých ďalších svetových divadiel.

Z jeho ďalších úspešných operiet,ktoré už mávali premiéru vo Viedni, sa preslávila najmä Čardášová princezná (nem. Die Csárdásfürstin), ale aj iné, napr. Grófka Marica (nem. Gräfin Maritza) alebo Cirkusová princezná (nem. Die Zirkusprinzessin).

Vo svojich operetách plne využíval maďarské čardášové hudobné motívy ktoré vhodne skĺbil s Viedenskou operetnou tradíciou.

V roku 1938 musel Kálmán kvôli svojmu židovskému pôvodu opustiť Viedeň. Za výdatnej pomoci Miklósa Horthyho odišiel cez Švajčiarsko do Paríža. Potom keď hrozil vpád nemcov aj do Fracúzska odhodlal sa na cestu, ktorú by inak asi nikdy nepodnikol; do New Yorku v USA, kde bol už vďaka svojim operetám dobre známy. Krátko žil aj v Hollywoode.

Cez vojnu napísal operetu Marinka, ktorá mala síce v USA úspech, ale nedosiahla slávu jeho predošlých diel. V roku 1949 sa nakrátko vrátil do Európy a navštívil aj Viedeň. Potom v roku 1950 sa natrvalo usadil v Paríži, kde o dva roky neskôr zomrel. Jeho posledná opereta Arizona Lady, ktorú dokončil jeho syn Charles, bola uvedená v Berne až po jeho smrti. Pri príležitosti 40. výročia Kálmánovho úmrtia mu mesto Siófok udelilo čestné občianstvo, odhalili mu sochu a zriadili malé múzeum.

Zoznam Kálmánových operiet:

• Tatárjárás, Jesenné manévre (1908)
  • Obsitos (1910)
  • Der Zigeunerprimas (1912)
  • The Blue House (1912)
  • Gold gab ich für Eisen (1914)
  • Die Csárdásfürstin, Čardášová princezná (1915)
  • Die Faschinsfee (1917)
  • Das Hollandweibchen (1920)
  • Die Bajadere, Bajadéra (1921)
  • Gräfin Maritza, Grófka Marica (1926)
  • Die Zirkusprinzessin, Cirkusová princezná (1926)