Gioacchino Antonio Rossini sa narodil na priestupný rok

01.03.2013 06:26

29. februára 1792 sa v Pesare narodil Gioacchino Antonio Rossini, taliansky hudobný skladateľ, ktorý sa preslávil svojimi operami. Hudbu študoval na líceu v Bologne, a mal len 18 rokov, keď mu uviedli v Benátkach jeho prvú jednoaktovú operu La cambiale di matrimonio. Preslávil sa však až operou Tancredi, uvedenou v roku 1813, ktorá mu priniesla slávu aj v Miláne Ríme či Neapole. Neskôr sa usadil v Paríži, kde sa stal riaditeľom Théâtre Italien a snažil sa o popularizáciu talianskej opery a o podporu mladých skladateľov (podporoval napr. Belliniho). Zomrel 13. novembra 1868 v Paríži.

Bol obdivovateľom Viedenského hudobného klasicizmu a diela Mozarta a Haydna silne ovplyvnili jeho opernú tvorbu. Na začiatku svojej kariéry komponoval hlavne komické opery (opera buffa), neskôr komponoval aj vážne opery, ktorej typickým príkladom je opera Wiliam Tell (Guillaume Tell). Spolu skomponoval asi 40 opier z ktorých najznámejšou sa stala komická opera Barbier zo Sevilly (Il barbiere di Siviglia). Okrem opier komponoval aj napr. symfónie, kantáty alebo rôzne komorné skladby. V jeho operách sa uplatňoval spevácky štýl belcanto.

Komické opery: Hodvábný rebrík, Talianka v Alžíri, Turci v Taliansku Opera seria: Otello, Mojžiš v Egypte Opera semiseria: Barbier zo Sevilly, Straka zlodejka, Popoluška Grand Opera: William Tell Chrámová hudba: Omša, Stabat Mater

Rossiniho opery sú postavené na princípe kontrastu. V priebehu každej scény dochádza k prudkým zmenám nálady.

 

 

 

Zdroj: sk.wikipedia.org