Havel si splnil sen, kritikov nepotešil

25.03.2011 13:14

Na divadelných doskách to bolo lepšie. Takto hodnotia českí kritici film Václava Havla Odchádzanie, ktorý mal v Prahe slávnostnú premiéru v utorok. Slovenská premiéra bude najskôr v júni.

Václav Havel s hercami na premiére filmu Odchádzanie.
Václav Havel s hercami na premiére filmu Odchádzanie.
Autor: ČTK
 

"Kadečo možno Havlovmu filmu odpustiť, všeličo dokonca aj pochváliť. Napriek tomu sa nás počas jeho premietania nutne zmocnia rozpaky. Hlavným problémom Odchádzania je, že nevie, čím chce byť, v zmysle žánrovom aj obsahovom. Ako vo filme hovorí kancelár Rieger: ,Určite asi nie'. Zhruba tak nejako by sa dalo Odchádzanie charakterizovať," napísala v recenzii Tereza Spáčilová z MF Dnes. "V niečom je to dielo určite dojemné, pokiaľ je vám Václav Havel svojimi životnými postojmi sympatický. V niečom je smutné, občas aj zábavné - a vraj samopašnejšie, ako boli divadelné adaptácie. Ale väčšinou času terorizuje vyprchanou víziou opatrnej absurdity," napísal zase Kamil Fila z aktualne.cz. Všeobecne kritici filmu vyčítajú jeho divadelnosť.

Chvália však herecké výkony. V Odchádzaní sa stretol celý rad českých hviezd. Okrem Josefa Abrháma v úlohe dlhoročného kancelára Riegera, ktorý príde o svoju funkciu a zrúti sa mu svet, sa v snímke objavia aj Dagmar Havlová, Jaroslav Dušek, Jiří Macháček, Eva Holubová či Tatiana Vilhelmová.

Film je adaptáciou rovnomennej divadelnej hry, ktorú uvádzalo aj Slovenské národné divadlo. Na udeľovaní Cien Alfréda Radoka, o ktorých rozhodujú divadelní kritici, sa Odchádzanie stalo v roku 2009 českou hrou roka. "Divadelná hra je akýsi polotovar, ktorý autor ponúkne divadlám a tie si s ňou naložia po svojom. Myslím si, že autor to má pokorne znášať. Ak neznesie interpretáciu niekým iným, má písať romány a nie divadelné hry. Potom, ako sa mnohé desaťročia moje hry takto hrajú, pocítil som chuť konečne interpretovať sám seba. A navyše filmom, čo pre mňa znamená určitú vnútornú satisfakciu," povedal Havel, ktorý celý život túžil byť filmárom, dobové pomery mu to však neumožnili. A tak si tento svoj sen splnil aspoň "na sklonku svojej verejnej kariéry".

"Stretnutie Václava Havla s filmovou réžiou je do istej miery symbolické. Jeho rodina, predovšetkým v osobe jeho strýka Miloša Havla je úzko spojená s rozvojom československého filmu a vybudovaním domáceho filmového priemyslu v období prvej republiky," pripomína Bontonfilm, český distribútor filmu. Miloš Havel zakladal filmové štúdia Barrandov, ktoré začali stavať pred osemdesiatimi rokmi.

Slovenská premiéra Odchádzania nemá zatiaľ definitívne určený termín. Film tu do kín príde najskôr v júni. Závisí to aj od záujmu medzinárodných festivalov, ktoré zvyknú prijímať snímky s podmienkou, že ich festival uvedie v medzinárodnej premiére. Odchádzanie si tento týždeň pozreli aj zástupcovia festivalu v Cannes. Či ho zaradia do programu, bude jasné v apríli.

 

Matúš Kvasnička | 24. marca 2011  13:00

Zdroj: kultura.pravda.sk/havel-si-splnil-sen-kritikov-nepotesil-d9z-/sk_kfilm.asp?c=A110323_171243_sk_kfilm_p46