Ján Kulich sa narodil
30. decembra 1930 sa narodil Ján Kulich, slovenský sochár a vysokoškolský pedagóg.
Kulich je predstaviteľ realisticko-formalistickej línie v slovenskom sochárstve. Vo svojej počiatočnej tvorbe čerpal hlavne z ľudových motívov. Je Laureátom štátnej ceny Klementa Gottwalda, národným umelcom, jeden z najhlavnejších normalizátorov slovenskej kultúry a umeleckého školstva.
Člen oddelenia kultúry ÚV KSS, rektor VŠVU v rokoch 1973-1989. Ako popredný funkcionár úzko spojený s normalizáciou v ČSSR.
Dnes sa venuje najmä náboženským a kresťanským motívom.
Ján Kulich odkúpil dom v susedstve evanjelickej fary vo svojom rodisku, Zvolenskej Slatine, kde chce v dohľadnom čase sústrediť časť svojich diel.
Dielo
Autor sôch - plastík - súsošie Pamätník duklianskych hrdinov na Dukle (1964), spoluúčasť na vytvorení bratislavského Slavína 1959, pomníka kpt. Jána Nálepku v Stupave, v roku 1973, pamätníka SNP v Partizánskom, 1969, Milicionár na Račianskom mýte v Bratislave, Jánošík (zo zvaraného kovu, postavu spodobujúca Juraja Jánošíka) v Terchovej, Pamätník SNP na Nám. SNP v Bratislave, Pamätník V. I. Lenina v Žiline („Mal som myšlienku vyjadriť Leninovou hlavou celý vesmír, teda vlastne naraz všetko...,") , Vítanie (zobrazuje Bratislavu tešiacu sa z rozrastajúcej Petržalky, pôvodne projektovaná na Most hrdinov Dukly, v 90. rokoch umiestnená pred budovou NR SR stojac k Petržalke chrbtom), vo Svidníku plastiku generála Ludvíka Svobodu z 80. rokov 20. storočia, v Martine zo zváraného kovu dielo nazvané Matica Slovenská a ďalších sochárskych prác.
V roku 2010 bola odhalená jeho socha Svätopluka na Bratislavskom hrade.
Je portrétistom, medzi jeho významné diela z tejto oblasti patria portréty Ľ. Fullu, A. Moyzesa, R. Pribiša, V. Hložníka, Petra Matejku a iné. Bol jedným z popredných česko-slovenských medailérov. V podobe medaily zobrazil množstvo významných dejateľov z histórie – štúrovcov a iných (napr. T. Vansovej, Š. Krčméryho, L. Jégého, J. Čajaka).
Autor plakiet s podobizňami Danteho, Gustáva Husáka, Kolomana Sokola atď.
Zdroj: wikipedia.org