Leonardo da Vinci

19.07.2012 12:14

Prvý plast vynašiel Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci bol maliar, inžinier, vynálezca. Jeho obraz Mona Lisa stále obdivuje celý svet, na výstavách technických vynálezov sa objavujú nákresy jeho strojov, medzi nimi prvé vozidlo, práčka a iné. Dodnes študujú vedci jeho zápisky. Riaditeľ talianskeho múzea Ideale pri ich prezeraní našiel medzi nimi recepty na rôzne zmesi. Podľa nich ich chemici vyrobili a zistili, že ide o tuhnúce zmesi, z ktorých sa dá vyrobiť takmer nezničiteľná čepeľ nožov, šachovnica, ale aj šálky, vázy a šperky. Vytvorená hmota pripomína bakelit, čiže plast na báze fenolformaldehydovej priskyrice, ktorý prvýkrát vyrobil v roku 1909 belgický chemik Beakeland. Podľa neho hmota dostala názov. Da Vinci zrejme predstihol modernú dobu. Riaditeľ múzea dal ďalšie recepty zo zápiskov Da Vinciho k dispozícii aj strojným inžinierom.

Leonardo da Vinci navrhol auto

Leonardo da Vinci sa preslávil ako autor záhadne sa usmievajúcej Mony Lisy, no menej sa vie o jeho technických vynálezoch. Viete, že zhotovil aj prvú práčku? Bolo to okolo roku 1476. O dva roky neskôr, v roku 1478 navrhol mechanické vozidlo, čím vytvoril prvé fungujúce auto v dejinách. Niekoľkokrát sa ho pokúšali zhotoviť a uviesť do pohybu odborníci z niekoľkých krajín, no bez výsledku. Záhadu sa podarilo rozlúštiť americkému profesorovi Carlovi Pediettimu. Po dôkladnom preštudovaní rukopisu a plánov Leonarda da Vinci prišiel na to, že vozidlo poháňajú špirály - podobne ako detské naťahovacie autíčko. Najpravdepodobnejšia je domnienka, že vozidlo skonštruoval pre dvorné slávnosti toskánskeho vojvodcu ako atrakciu. Toto prvé auto na svete prejde na jedno natiahnutie 30 - 40 metrov a vopred sa dá nastaviť, aby išlo priamo dopredu, doľava alebo doprava. K vynálezom tohto génia patrí aj helikoptéra, ponorka a tank.

Zdroj: