Netradičné vodojemy sú pýchou miest

09.04.2011 20:24

Veže vodojemov sa týčia nad rovinou a priťahujú pozornosť ako jedinečné orientačné body.

Ak sú postavené za málo peňazí, väčšinou ide o veľké gule stojace na oceľovej stopke – takých máme aj na Slovensku plno. Niekedy však dostanú architekti voľnú ruku a vytvoria diela, ktoré sa svojou krásou stanú trvalou dominantou miestnej krajiny.

2.jpg

Vodojem v tvare broskyne majú v meste Gaffney v Južnej Karolíne (USA). Postavili ho v roku 1981, je vysoký 35 metrov a predstavitelia mesta ním chceli vyjadriť, že pestujú najviac broskýň v celom štáte.

3.jpg
Tri vodné veže v Kuvajte. V dvoch sú vodojemy, tretia slúži ako riadiace centrum. Hlavná veža (187 metrov) má v hornej guli reštauráciu a vyhliadkovú plošinu. Počas okupácie Irakom v rokoch 1990 - 91 boli veže ťažko poškodené.

4.jpg
Dom v oblakoch – to je bývalý vodojem, v roku 1979 prebudovaný na päťposchodový exkluzívny hotel. Nachádza sa v dedine Thorpeness vo Veľkej Británii. Vodojem postavili v roku 1923 a mal objem dvestotisíc litrov.

5.jpg

Architektonický skvost máme aj na Slovensku. Známy trnavský vodojem vyprojektoval profesor Emil Belluš v roku 1941, postavili ho v rokoch 1942 - 46. Vysoký je 50 metrov, obsah má 1200 kubíkov a dodnes je plne funkčný. Minulý rok ho prvýkrát na jeden deň sprístupnili aj verejnosti.

6.jpg

Vodojem vo štvrti Hyllie v meste Malmö (Švédsko) vyzerá ako mimozemská vesmírna loď. Postavili ho v roku 1973, vysoký je 62 metrov a vďaka svojmu tvaru patrí medzi najfotografovanejšie objekty vo Švédsku.

Jednou z najstarších architektonických pamiatok v Chicagu je stará vodárenská veža. Nie je to klasický vodojem, ale skôr gigantická, 47 metrov vysoká požiarna striekačka, ktorá v čase, keď ju postavili (1869), mala hasiť požiare vo svojom dosahu – v tom čase bola väčšina mestských budov drevená. Veža prežila prudký rast mesta a dnes je v nej turistické centrum.

štvrtok 7. 4. 2011 | Dušan Taragel

Zdroj: www.sme.sk/c/5836116/netradicne-vodojemy-su-pychou-miest.html