Peter Holka sa narodil

22.08.2013 06:52

22. augusta 1950 sa v Považskej Bystrici nerodil Peter Holka, slovenský spisovateľ, dramatik a publicista, autor literatúry pre deti a mládež.

Knižne debutoval v roku 1983. Základnou charakteristikou jeho prózy je neustále sa stupňujúce rozprávačstvo, dynamický dej a príťažlivý príbeh. Má zmysel pre skratku, detail a pozná mnoho atraktívnych prostredí. Jeho prvé knihy očarili najmä mládež, oslovili ju svojou úprimnosťou a nekonformným pohľadom na stretnutie otcov a synov s ich rozdielnymi hodnotovými systémami. Časť svojej tvorby adresoval aj mládeži - často prezentovanej cez obrazy drsnej reality, v akej sa naša mládež pohybuje. Svoje príbehy autor neidealizuje, hovorí celkom na rovinu, s naturalistickou drsnosťou poukazuje na okolnosti a vlastnosti, ktoré často krivia charakter mladých ľudí, no súčasne jeho novely vyzývajú mladých ľudí, aby sa nevzdávali svojich skrytých túžob, seba samého a aby o ne bojovali.

Zdroj: wikipedia.org

https://www.kniznica-poh.sk/presov-cita-rad/index.php?option=com_content&view=article&id=12:peterholka&catid=1:hostia&Itemid=2