Peter Jackson sa narodil

31.10.2013 07:18

31. októbra 1961 sa v Pukerua Bay na Novom Zélande narodil Peter Jackson, novozélandský filmový režisér, držiteľ Oscara.

Narodil sa na Novom Zélande, presne na Halloween v roku 1961. Už ako dieťa urobil svoje prvé filmové pokusy na 8 mm kameru svojich rodičov. V sedemnástich nechal školu a zamestnal sa ako pomocná sila vo foto - laboratóriu. Keď si z úspor kúpil 16 mm kameru začal natáčať sci-fi komédiu, z ktorej neskôr vznikol film Vesmírni Kanibalovia - Bad Taste z roku 1987.

Nechutný a brutálny celovečerný film, hovoriaci o tlupe ufónov, ktorým sa znepáči pobyt na ich vlastnej planéte a navštívia tú našu. Tu rozsekali a napratali do škatúľ obyvateľov odľahlého novozélandského mestečka… Peter sa pod film podpísal viackrát okrem réžie, scénára, produkcie a kamery sa zaslúžil aj o triky. Dalším filmom bol hororový krvák Meet The Feebles (1989), obsahujúci scény ako explózia vnútorností (žalúdok, mozog ).

No potom prišiel BRAINDEAD - najmonumentálneší krvák v dejinách kinematografie. Tento kultový príbeh pojednáva o freudovsky dominantnej matke brániacej v láske syna k španielskej prisťahovalkyni, pričom to spojil s neuveriteľnými zombie jatkami. Do dejín kinematografie sa zapísal aj použitím sekačky na trávu ako prvotriedneho eliminátora zombie. Šestnásť festivalových cien vypovedá o dávke invencie a humoru.

V nasledujúcich rokoch sa Peter pokúsil vymaniť sa zo škatuľky kultového a nezávislého tvorcu krvákov na vkusného a slávneho filmára. Prvým krokom bola seriózna dráma Nebeské stvorenia. Tento majstrovský kúsok vznikol na základe skutočnej udalosti, ktorá v 50-tych rokoch otriasla Novým Zélandom. Dve školáčky sa natoľko zblížili, že začali byť upodozrievané z lesbického vzťahu. Ich rodičia sa preto rozhodli ich od seba odlúčiť. Dievčatá (jednu z nich si zahrala Kate Winslet) sa preto rozhodli zavraždiť matku jednej z nich. Jacksonovi sa podarilo prekonať Braindead (záverečná vražda tehlou roztočenou v pančuche). Film zároveň získal nomináciu na Oskara v kategórii najlepší scenár. Hrdinky filmu unikajú pred realitou vymýšľaním si rozprávkového sveta a spoločne píšu čosi ako fantasy román.

Ďalší film Prízraky sa stal pomyselným krokom do veľkého filmového priemyslu - producentom mu bol Robert Zemeckis (Režisér Návratov do budúcnosti a Forrest Gumpa). Hlavnú úlohu stvárnil Michael J. Fox, je to príbeh o trochu potrhlom mladíkovi, ktorý sa kamaráti s duchmi a patrične to využíva vo svoj finančný prospech.

Pán prsteňov:

Jackson sa spolu so svojou spolupracovníčkou Fran Walshovou pustil do písania scenára. Spočiatku mala o celý projekt záujem firma Miramax a producent Saul Zaentz - tí však trvali na dvoch filmoch. Avšak vmestnať tak rozsiahle dielo do dvoch celovečerných filmov bolo priam neuskutočniteľné pristúpilo sa k trom častiam. Jackson ponúkol sfilmovanie spoločnosti New Line Cinema a tá pristúpila na možno najväčší risk v dejinách kinematografie.

Veď keby Spoločenstvo pohorelo na divácky nezáujem, mali by ešte dva filmy v rukáve. Lenže tento katastrofický scenár sa nenaplnil a my sme sa dočkali diela, ktoré sa zlatými písmenami zapísalo do dejín filmového priemyslu.

Universal Studios podpísali s Jacksonom kontrakt na ďalší film a to jeho srdcovú záležitosť - remake klasického King Konga z roku 1933. Práve tento film ho inšpiroval k tomu, aby sa stal režisérom, keď mal osem rokov. Honorár za film sa odhaduje na 20 miliónov dolárov, čím by sa stal najlepšie plateným režisérom v doterajšej histórii.

Zdroj: wikipedia.org