Pri objasňovaní hip hopovej subkultúry je na úvod potrebné oboznámiť sa s terminológiou.
Základnými súčasťami akejkoľvek hip hopovej kompozície je flow a beat.
Zjednodušene by sa dalo povedať, že flow predstavuje schopnosť interpreta rozprávať. Podlieha však vnútornému deleniu, ktoré rozlišuje dobrý a zlý flow, pričom dobrý je dobrý a zlý zlý nie podľa obsahu myšlienky ako by napovedala logika, ale podľa kvality jej podania.
Beat, na druhej strane, je hudobnou stopou sprevádzajúcou spomenuté rozprávanie. Na prvý pohľad ide o anglicizmus, ale v skutočnosti máme do činenia s výpožičkou z češtiny, ktorá sa vyskytuje aj u takých klasikov ako je Shakespeare, citujem „beat či nebeat".
Oboznámme sa však krátko aj s inými termínmi tohto sociolektu.
Ak náhodou začujete svoje dieťa ako pri mobilnej komunikácii s iným dieťaťom hovorí, že ide páliť sticky, nedajte sa pomýliť. Váš potomok sa nevenuje východným filozofiam za sprievodu vonných sviečok a monotónneho kolísania sa, ale veľmi pravdepodobne plánuje konzumovať drogy.
Ak potom nedopatrením otvoríte jeho azetovú poštovú schránku aby ste zistili, s kým vaše dieťa páli sticky a narazíte na slovo hater, bude sa pravdepodobne jednať o nadávku bežne používanú touto komunitou, najmä v spojení ja tvoju hater, eventuálne doplnenú o pokračovanie s tebou už sticky páliť nebudem, lebo už nie si môj fella.
Čím sa dostávame k poslednému slovu. Fella môže vyvolávať pejoratívne asociácie najmä u starších ročníkov zbehlých v latinčine, v tomto prípade však na rozdiel od pálenia stickov nie je dôvod na paniku. Spomenuté slovo používa osoba mužského rodu na označenie inej blízkej osoby mužského rodu, je prejavom rešpektu, dôvery a ochoty s dotyčným opakovane konzumovať drogy a alkohol.
Ideológia
Po objasnení terminológie môžeme pristúpiť k charakteristike systému hodnôt vyznávačov hip hopu.
Hodnotový rebríček je značne mätúci a je zdrojom nepochopenia navonok a mnohých konfliktov vo vnútri society.
Ako príklad nech poslúži modelová situácia, kedy sa jeden z vedúcich ideológov vyjadrí, že „je najväčší kár". V rozpore s logikou je táto jeho samodeklarácia chápaná ako vyznamenanie, avšak v prípade, ak by ste ho vy sami označili za najväčšieho kára, titul, ktorý si sám udelil, čelíte akútnej hrozbe fyzického útoku z radov jeho spolustraníkov.
Cieľom každého hip hopera je vlastniť veľké množstvo objemnej bižutérie a ženu ľahkých mravov zbehlú v sexuálnych praktikách. Tu narážame na ďalší zdroj možného problému.
Existuje totiž istá názorová platforma vo vnútri hnutia, ktorá napriek tomu, že podľa vlastných tvrdení už objemnú bižutériu vlastní, v rovnaký čas žije neľahkým životom bežného mladého obyvateľa panelového sídliska. Tento život je zdrojom hrdosti, pritom však neľahký, nakoľko pozostáva v prevažnej miere z už spomínaného pálenia stickov a návštev hudobných podujatí spojených s nadmernou konzumenciou alkoholu.
Ukážeme si to na citáte z hudobnej produkcie jedného z čelných predstaviteľov tejto platformy, konkrétne na rýme "žijem Stoku 365 dní v roku." Autor nám v ňom prostredníctvom verša prostého akýchkoľvek básnických prostriedkov umožňuje nahliadnuť do ťažkého života bez jediného dňa voľna, ktorý je nútený viesť v kapitalistickom svete. Rovnako nám však poskytuje aj kľúč k pochopeniu svojej frustrácie.
Ako sa totiž dá usúdiť z iného úryvku, podľa ktorého sa takisto "ocitol v Stoke", a to dokonca hneď po narodení, je dotyčný obyvateľom britského mesta Stoke on Trent, známeho priemyselného centra s obmedzenými kultúrnymi aktivitami a možnosťami sebarealizácie. Je preto logické, že v extenzívnej miere konzumuje drogy, alebo, aby sme opäť citovali „čapuje bongá do systému."
Iný autor autor vo svojej skladbe tvrdí, že „je navždy dole" a „sníva o tom, že bude hore", len o pár skladieb neskôr však pomerne razantným spôsobom poslucháča presviedča, že už hore je, pričom má na mysli obsadenie najvyššej pozície v rámci hnutia. Na tomto mieste je potrebné ešte podotknúť, že hip hop je hnutím výsostne demokratickým, v ktorom sa hore nachádzajú úplne všetci. Na dosiahnutie miesta hore stačí povedať, že hore ste a prípadne ešte doplniť, že s výnimkou vaších fellas, sú všetci ostatní dole.
Tematické zameranie
Pokiaľ ide o tematické zameranie, je hip hop pomerne obmedzeným žánrom venujúcim sa výhradne limitovanému množstvu tém.
Nezriedka sa objavujú opisy stereotypného sídliskového života často zasadené do prudkého kontrastu s charakteristikou hudobného podujatia, ktoré interpret v bližšie nešpecifikovanom čase navštívil a táto skúsenosť mu spôsobila stav potešenia.
Frekventované sú pomerne nevkusné vykreslenia zážitkov s pohlavím, prakticky výhradne ženským. Existujú však aj autori vyjadrujúci svoju frustráciu nad tým, že sa pri nedostatku žien musia sami venovať svojmu vlastnému pohlaviu. V tomto prípade sa musíme zaobísť bez citátu, lebo uvedená problematika je rozpracovaná formou nezlučiteľnou s encyklopedickými štandardmi.
Pochopiteľným námetom je konzumácia drog a alkoholu, riadenie auta a ostentatívne deklarovanie vlastného materiálneho dostatku, pričom sa za jeho meradlo považujú tenisky prípadne šušťáky (vstúpim z auta a mám nové najky).
Bolo by však omylom domnievať sa, že hip hop tematicky stagnuje alebo nedajbože upadá. V posledných rokoch je badateľný značný posun.
Zatiaľčo prvé súbory rapovali a teda produkovali hudbu daného štýlu, ich nasledovníci začali rapovať o tom ako rapujú, čiže sa zaoberali produkciou hudby o tom ako ju produkujú. V najnovšej vlne sa objavujú interpreti, ktorí razantne posunuli možnosti textu a rapujú o tom ako iní rapujú o tom, že rapujú. Títo sú zvyškom komunity často označovaní za haterov (pozri hore)
Druhy rýmu
Podstatou hip hopu je schopnosť rýmovať a v rozpore so zaužívanými konvenciami sa veľkej popularite netešia interpreti schopní vyjadriť svoje zážitky zložitou formou poetických inotajov.
Naopak, veľmi často sa vyskytujú rýmy zakončené slovesom v neurčitku alebo slovesom v rovnakom čase a osobe a teda s rovnakou koncovkou (dosahujem / ignorujem / poskytujem / potrebujem) prípadne rovnakou koreňovou morfémou (urobiť / zarobiť, veriť / zveriť).
Špecifické a z nepochopiteľných príčin veľmi populárne je vokálne duo, ktoré exceluje v aplikovaní absolútneho rýmu skank / skank, párty / párty. Jeho popularitu by čiastočne mohlo vysvetľovať to, že ako zatiaľ jediné bolo schopné použiť absolútny rým aj v jeho najčistejšej forme rým / rým.
Autor si pri študovaní zdrojov musel vypočuť asi päť hip hopových pesničiek, niektoré dokonca aj dvakrát. Svoju vďačnosť za osvetlenie problematiky môžete prejaviť zaslaním ibuprofenu na potlačenie bolesti hlavy, adresa je k dispozícii v redakcii.