Salvatore Quasimodo sa narodil

20.08.2013 07:39

20. augusta 1901 sa v Syrakúzach narodil Salvatore Quasimodo, taliansky prekladateľ a básnik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1959). Zomrel 14. júna 1968 v Neapole.

V roku 1908 sa rodina kvôli otcovi želežničiarovi presťahovala do Messiny, kde bývali v odstavenom železničnom vozni na hluchej koľaji. V Salvatorovi navždy utkveli v pamäti spomienky na trosky, zrúcaniny a ničenie.

Už počas povinnej školskej dochádzky začal písať prvú poéziu a prózu. Spolu s priateľmi založil časopis Nuovo Giornale Letterario, z ktorého však vyšlo málo čísel. Po získaní diplomu na matematicko-fyzikálnom technickom inštitúte v roku 1919 odišiel do Ríma, kde sa zapísal na univerzitu - poľnohospodársku fakultu, ale zlé ekonomické podmienky mu zabránili v pokračovaní štúdia. Žil v chudobe a venoval sa rôznej činnosti. Písal a publikoval, pracoval ako technický kreslič aj ako predavač v železiarstve. Práve v Ríme vyšla jeho prvá zbierka básní Acque e terre a po nej druhá zbierka Oboe sommerso. Vďaka pobytu v Ríme spoznal mnohých vtedajších významných básnikov ako Eugenio Montale, Elio Vittorini a iných.

V roku 1940 sa presťahoval do Miána a v roku 1941 začal pôsobiť na tunajšom konzervatóriu ako profesor talianskej literatúry, ktorú vyučoval do roku 1968, teda do smrti. Medzitým vydal ďalšie zbierky básní (Ed e subito sera, Le nuove poesie).

Po smrti prvej manželky sa druhýkrát oženil. V rokoch 1960–1968 veľa cestoval po Európe aj Amerike. V roku 1966 mu vyšla posledná zbierka básní Dare e avere.

Jeho dielo je preložené do 40 svetových jazykov.

Zdroj: wikipedia.org