Sting v Bratislave predstavil popové skladby s orchestrom

01.07.2011 12:28

Britský hudobník vystúpil v stredu večer spoločne s Českým národným symfonickým orchestrom v Bratislave. Doplnené o foto.

V Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu koncertoval v stredu legendárny hudobník Sting. Bratislava, 29. jún 2011.Foto: SITA/Marián Peiger

 

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Anglický spevák, multiinštrumentalista a skladateľ Sting sa v stredu večer po piatich rokoch ukázal v Bratislave.

 

Kým v roku 2006 sa v slovenskej metropole predstavil „len“ so svojou sprievodnou kapelou, tentoraz bolo na pódiu za ním omnoho viac ľudí. Britský muzikant totiž na Slovensko zavítal v rámci turné k albumu Symphonicities (2010) a logicky si tak na pomoc prizval orchester.

 

Na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu využil služby Českého národného symfonického orchestra. Ten sa k Stingovi dostal po kontakte s dirigentom Stevenom Mercuriom. V stredu však mala orchester pod palcom dirigentka Sarah Hicks. Stingovu sprievodnú kapelu tvorili: gitarista Dominic Miller, perkusionista Rhani Krija, vokalistka Jo Lawry a basgitarista Ira Coleman.

 

Začal skladbou od The Police

 

Sting, občianskym menom Gordon Matthew Thomas Sumner, svoje vystúpenie odštartoval po ôsmej hodine večer piesňou Every Little Thing She Does Is Magic. Skladba pôvodne patrí do repertoára jeho skupiny The Police, ktorá v roku 2008 obnovila svoju činnosť. Počas večera zaznelo dovedna šesť skladieb od tejto kultovej kapely, väčšinu ale tvorili piesne zo sólového obdobia Stingovej viac ako 30-ročnej kariéry. Hudobník v koncerte pokračoval skladbami If I Ever Lose My Faith In You, klasikou Englishman in New York a baladou Roxanne.

 

Fotogaléria:

https://www.webnoviny.sk/svet/sting-s-orchestrom-uchvatili-bratislavu/8941-fotogaleria.html

 

V poslednej menovanej po prvý raz počas večera viac vynikol orchester, konkrétne jeho sláčikové časť. Podobne jemná ako Roxanne bola aj pieseň When We Dance. Jednou z vôbec najlepších počas celého večera bola nasledujúca skladba Russians, ktorej spoluautorom je slávny ruský skladateľ Sergej Prokofiev.

 

V rámci prvej časti predstavenia zazneli aj skladby I Hung My Head, Why Should I Cry For You?, Whenever I Say Your Name, Next to You a Fields Of Gold.

 

Famózny záver

 

Po prestávke, ktorú Sting oznámil v slovenskom jazyku, sa Angličan previedol ďalšou baladou Shape Of My Heart. Ďalším vrcholom večera vo vypredanej hale bola interpretácia piesne Moon Over Bourbon Street. Skladba, ktorá rovnako ako Russians pochádza zo spevákovho debutového sólového albumu The Dream of the Blue Turtles (1985), bola príkladom toho, ako môže orchester skladbu obohatiť. Opačným príkladom bola napríklad záverečná Every Breath You Take. Sila tejto klasickej skladby je však nesmierna a v stredu večer spôsobila, že sa ľudia spontánne postavili zo sedadiel a desiatky z nich sa zhromaždili tesne pod pódiom, aby si tam vychutnali záver koncertu.

 

Prídavkovú časť Sting rozbehol hitom Desert Rose z nahrávky Brand New Day (1999). Päťdesiatdeväťročný muzikant ju do setlistu zaradil nepochybne pre jej popularitu, no bolo citeľné, že „orchestrálny kabát“ jej bol ušitý len z nutnosti a nesedel jej. Diváci ale tento fakt v podstate ignorovali, veď z komorného koncertu bolo už v tej chvíli skutočne živé vystúpenie s tancujúcimi ľuďmi pod pódiom. Návštevníci stojaci a tlieskajúci Stingovi, jeho muzikantom i orchestru si ešte vychutnali pieseň She's Too Good For Me, baladu Fragile a na úplný záver skladbu Message in a Bottle.

V Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu koncertoval v stredu legendárny hudobník Sting. Bratislava, 29. jún 2011.Foto: SITA/Marián Peiger

 

 

Sting si pri nej vystačil sám a odspieval ju iba s pomocou malej akustickej gitary.

 

Na držiteľa 16 cien Grammy v Bratislave čakal v stredu večer nielen vypredaný štadión, ale navyše i diváci s chuťou zabaviť sa, ktorí zotrvali v standing ovation posledných päť skladieb.

 

Medzi hosťami koncertu figurovali okrem iných aj tenista Dominik Hrbatý alebo spevák Richard Müller, ktorý sa hneď večer na sociálnej sieti Facebook pochválil, že sa mu podarilo na koncerte stratiť občiansky preukaz.

 

Dnes sa Sting predstaví v Budapešti, odkiaľ sa potom presunie do Ruska a na Ukrajinu. Európske turné k albumu Symphonicities ukončí 31. júla v talianskej Brescii.

 

Autor: SITA, 30.6.2011, 8:06, aktualizované 30.6.2011 8:47

Zdroj: https://www.webnoviny.sk/kultura/sting-v-bratislave-predstavil-popove-sk/373962-clanok.html