Vo veku 91 rokov zomrel uznávaný český maliar Zdeněk Sýkora

14.07.2011 15:17

Český umelec sa originálnym spôsobom zaoberal farbami a jeho obrazy sú súčasťou domácich i svetových múzeí. Sýkora bol priekopníkom vo využívaní počítača vo výtvarnom umení.

 

Zdeněk SýkoraFoto: kultura.idnes.cz

 

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Vo veku 91 rokov zomrel v utorok maliar Zdeněk Sýkora, ktorý bol priekopníkom vo využívaní počítača vo výtvarnom umení. V stredu to agentúre Mediafax potvrdila jeho manželka Lenka Sýkorová. Český umelec sa originálnym spôsobom zaoberal farbami a jeho obrazy sú súčasťou domácich i svetových múzeí. Mnoho jeho diel sa stalo súčasťou verejného priestoru, príkladom sú sklenené obklady komínov na Letnej, ktoré sú od roku 2003 kultúrnou pamiatkou.

 

Zdeněk Sýkora sa narodil 3. februára 1920 v Lounách. Vyštudoval výtvarnú výchovu, deskriptívnu geometriu a modelovanie na Pedagogickej fakulte Karlovej Univerzite v Prahe, kde následne pôsobil ako pedagóg až do roku 1980. Na začiatku svojej umeleckej kariéry experimentoval so surrealizmom a kubizmom. Do konca 40. rokov sa venoval krajinomaľbe, ktorá bola jeho celoživotnou láskou. Od 60. rokov maľoval kompozície založené na vzťahoch základných geometrických tvarov. Tieto tvary sa stali základom elementov, ktoré začal organizovať do rastrov.

 

V roku 1963 tak vznikla prvá z rady štruktúr - Šedá štruktúra. V tom istom roku sa stal jedným zo zakladateľov výtvarnej skupiny Križovatka. Vo svojich štruktúrach používal kombinatorický princíp a v polovici 60. rokov zapojil do svojej práce i počítač. Začiatkom 70. rokov sa elementom jeho nových obrazov stala línia. Oproti prísnemu radeniu, s ktorým pracoval pri štruktúrach, využil pri tvorbe líniových obrazov náhodnosť. Tvary, dĺžky, hrúbky, farby a kríženie línií určovali náhodné čísla, ktoré generoval počítač. Od roku 1980 bol Sýkora na dôchodku a venoval sa už len maľbe. O tri roky neskôr sa oženil so svojou bývalou študentkou, jeho manželka Lenka sa stala jeho spolupracovníčkou.

 

V roku 1991 sa stal umelec čestným občanom mesta Louny, v roku 2003 mu francúzsky minister kultúry udelil titul Rad umenia a literatúry a v roku 2005 dostal prestížnu rakúsku cenu Herberta Boeckla. Veľkú retrospektívu Sýkorovi pripravilo Josef Albers Museum v Bottrope, Dom umenia v Brne, Willhelm-Hack-Museum v Ludwigshafene, Galéria hlavného mesta Prahy a Museum der Moderne v Salzburgu. Jeho obrazy štruktúr a línií tvoria súčasť kolekcií prestížnych domácich i svetových múzeí ako Centre Pompidou v Paríži, múzeum MUMOK – Stiftung Ludwig vo Viedni či Neues Museum v Norimbergu.

 

Autor: SITA, včera 15:00

Zdroj: https://www.webnoviny.sk/kultura/vo-veku-91-rokov-zomrel-uznavany-cesk/379862-clanok.html

https://www.creativoas.cz/zdenek-sykora.php

https://www.studentpoint.cz/99-vystavy/1477-zdenek-sykora-slavi-devadesatku-v-mestske-knihovne/#.Th7q0GFLp8E

https://www.praha.eu/jnp/en/entertainment/leisure_activities/zdenek_sykora_in_prague_city_gallery.html