Výročné ceny Igric poznajú laureátov

26.05.2011 19:37

Dnes boli v Bratislave udelené výročné ceny Igric aj Ceny slovenskej filmovej kritiky.

BRATISLAVA. Igric, výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2010 si dnes prevzali ocenení tvorcovia v bratislavskom kine Mladosť.

Laureáti ceny Igric

V 22. ročníku ocenenie získali:

Mariana Čengel Solčanská v kategórii hranej tvorby pre kiná za réžiu filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi;

Ivan Ostrochovský v kategórii filmovej a dokumentárnej tvorby za réžiu filmu Ilja;                                         

Katarína Kerekesová v kategórii animovanej tvorby za réžiu filmu Kamene;

Gabriela Dolná v kategórii herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele za postavu matky vo filme Obhliadka z cyklu Filmoviedky.

"Ďakujem všetkým, predovšetkým však režisérke Mariane Čengel Solčanskej. Nebyť jej, nestála by som na tomto mieste. Veľmi si to vážim, stále to považujem za taký živý sen," uviedla pre TASR Igricom ocenená Gabriela Dolná.

"Som veľmi vďačná za toto ocenenie, je to vlastne ocenenie za debut. A tým, že v minulom roku bol v slovenskej kinodistribúcii jeden slovenský hraný film, tak vnímam toto ocenenie našej šikovnosti a šikovnosti producenta, že sme film dokončili a napriek neľahkej situácii priniesli divákom," dodala pre TASR držiteľka Igrica Mariana Čengel Solčanská.

Porota udelila aj 17 tvorivých prémií, ktoré získali Martin Štrba za kameru vo filme Občiansky preukaz, Ján Ďuriš za kameru filmu Obhliadka z cyklu Filmoviedky, Stanislav Párnický za réžiu filmu Hon na legendu z cyklu Nesmrteľní, Ladislav Kaboš za réžiu filmu Zmenil tvár Šanghaja, Martin Šulík za réžiu filmu 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna, Mária Oľhová za réžiu filmu Drum and Bass, Vanda Raymanová za réžiu filmu Kto je tam?, Boris Farkaš za postavu otca vo filme In delirium, Lukáš Latinák za postavu Adama vo filme Dlhá cesta domov z cyklu Nesmrteľní, Peter Hledík za réžiu filmu GEN.sk Ľubomír Feldek, Tomáš Hulík za réžiu filmu Návrat rysov, Arnold Kojnok za réžiu filmu Pomsta, Stano Petrov za réžiu filmu In delirium, Peter Dubecký za DVD 3x Dušan Hanák, Marko Škop, Ján Meliš a František Krähenbiel za DVD Osadné, Petra Hanáková za knihu Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra a Rudolf Urc za knihu Viktor Kubal.

Rekordný ročník

Do súťaže o Ceny Igric 2011 bol prihlásený rekordný počet diel v histórii, spolu 74. Symbolom ceny je soška Igric od akademickej sochárky Erny Masarovičovej. Igric je dotovaný Literárnym fondom finančnou odmenou vo výške 2000 eur a tvorivé prémie vo výške 700 eur. O výsledkoch rozhodla porota, ktorej predsedom bol Peter Michalovič, členmi boli František Jurišič, František Kovár, Štefan Vraštiak, Emil Fornay, Ladislav Bariak a Ľubomír Fifík.

Z roka na rok pribúdajú súťažné filmy a pribúda aj kvalita. Ceny Igric majú už dlhoročnú tradíciu, obstáli v skúške časom. Veľmi dobrá je dokumentárna tvorba a potešila aj televízna tvorba, ktorá sa na Igricoch začína presadzovať, povedal pre TASR tajomník poroty Štefan Vraštiak.

Ďalšie ocenenia

Súčasťou programu bolo aj vyhlásenie výsledkov 19. ročníka súťaže Cien slovenskej filmovej kritiky. Získal ju film Legenda o Lietajúcom Cypriánovi režisérky Mariany Čengel Solčanskej, dokument Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša, Jena Opoldusová za dlhoročnú publikačnú filmovú činnosť a Kawasakiho ruže režiséra Jana Hřebejka ako najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2010.

Cenu slovenských filmových novinárov získala distribučná spoločnosť Garfild Film, ktorá uviedla do slovenských kín v roku 2010 najlepší zahraničný film, a režisér Fero Fenič za dlhoročnú spoluprácu so slovenskými režisérmi a tvorivými osobnosťami, za Febiofest a pri príležitosti životného jubilea 60 rokov.

Čo je cena Igric:

Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku, prvýkrát boli vyhlásené v roku 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. V ďalších rokoch bolo udeľovanie cien zakázané, obnovili ho v roku 1993. Martin Šulík je držiteľom štyroch Igricov, tri získali Juraj Jakubisko a Martin Slivka, po dve Dušan Hanák, Martin Hollý, Juraj Nvota, Stanislav Štepka, Dušan Trančík, Štefan Uher, Jaroslav Vojtek a Ilja Zeljenka.

 štvrtok 26. 5. 2011 19:34 | Copyright © TASR 2011