Zomrel spisovateľ a aforista Tomáš Janovic

14.12.2023 08:07
Vo veku 86 rokov nás 14. decembra opustil spisovateľ, básnik, aforista a textár piesní Tomáš Janovic, ktorý písal nielen humorné texty a básne, ale aj knihy pre deti a mládež. Tie sú dodnes významnou súčasťou povinných čítaní spojených s literárnymi súťažami a veľkou inšpiráciou pre ďalšie generácie spisovateľov a spisovateliek.
Tomáš Janovic vo svojej tvorbe nikdy neplytval slovami. Svoje poznanie, ku ktorému dospieval skúmavým pohľadom do reality, koncentroval do niekoľkých slov.
Tvorbu Tomáša Janovica vystihol i Kornel Földvári na záložke knihy Nikoho nezabije: ,,Janovicove originálne miniatúry iskria ako diamant. Nie vďaka chladnokrvnej virtuozite; svetlo sa tu láme cez cudne utajenú slzu.“
Viliam Marčok, literárny vedec, kritik a básnik o Tomášovi Janovicovi kedysi napísal:
„Schopnosť rozosmiať iných je ešte vzácnejšia ako hudobné nadanie... Janovic si vyberá pre svoj humoristický samostrel... odveké chyby jednotlivcov, akými sú hlúposť, závisť, pokrytectvo, hrabivosť, márnivosť, zbabelosť, snobizmus atď... Pri pozornejšom čítaní zistíme, že autorovi sa cez takto obrátenú optiku darí zachytiť neobyčajne veľa spoločensky závažných problémov... Janovic veľmi pozorne vníma dych našich čias a neváha vypovedať o všetkých závažných úžinách našich charakterov i úzkostiach doby... Je to autor, u ktorého živelne hravý a ironický prístup k veciam prerastá do filozofie... nechce nás rozosmiať od ucha k uchu, ale... pokúša sa za pomoci vtipu preniknúť do nášho vedomia.“
Literárny kritik a historik Vladimír Petrík sa o Tomášovi Janovicovi kedysi vyjadril, že spisovateľ „predstavuje osobnú účasť, jeho veľa vecí skutočne mrzí, dokáže sa trápiť, záleží mu na zlepšení situácie. Účasť, zainteresovanie, prežívanie charakterizuje Janovicove satirické výkony. Vidiaci a vediaci nastavuje nám zrkadlo bez toho, aby nás bil a poučoval.“
Tvorba Tomáša Janovica vynikala. Často sa v nej zaoberal generačnými a spoločenskými problémami spojenými s byrokraciou, protekcionizmom, politikou či s rasovým prenasledovaním. Od bývalého prezidenta Andreja Kisku tiež získal ocenenie za svoje dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie. Štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si prevzal aj za ochranu ľudských práv a slobôd a za rozvoj literatúry a audiovizuálnej tvorby.
„Pokus o totalitu sa podarí na prvý raz. Pokus o demokraciu treba stále opakovať.“ Tak znel jeden z jeho poučných politických aforizmov.
Tomáš Janovic nám bude veľmi chýbať.
Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, priateľom, známym i celej literárnej obci.
ALEXANDRA JURIŠOVÁ

K úprimnej sústrasti sa pripája aj naša školská knižnica

Tomáš Janovic nám bude veľmi chýbať.
Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, priateľom, známym i celej literárnej obci.

14.12.2023 ,
ALEXANDRA JURIŠOVÁ

Zdroj:

K úprimnej sústrasti sa pripája aj naša školská knižnica.